تولید محتوای خوشه ای یا content cluster

نویسندهعلیرضا براتی
عبارت کلیدیسئو سایت در اصفهان
دپارتمانتحریریه اوج شید
مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه۱۰ دقیقه
تعداد کلمات۱۰۴۵

تولید محتوای خوشه ای یا content cluster

مدت زیادی نیست که سایت های تخصصی تولید محتوا و سئو سایت در خصوص پدیده ای جدید و روشی کارا در تولید محتوا به نام مدل خوشه ای تولید محتوا یا content cluster صحبت می کنند.

مشخصا در این روزها برای موفقیت در تولید محتوا و رتبه گرفتن در گوگل نیاز داریم که این روش جدید را به خوبی بشناسیم و آن را به کار بگیریم.

الگوریتم گوگل دائما در حال به روز شدنه، تا بتونه هدف جستجو گر را به بهترین شکل ممکن درک کنه و ما هم به عنوان تولید کننده محتوا و متخصص سئو سایت اصفهان باید همیشه اطلاعات خودمون را در این زمینه به روز نگه داریم .

پس با ما همراه باشید….

مدل خوشه ای تولید محتوا یا content cluster چیست؟

مدت زیادی نیست که سایت های تخصصی تولید محتوا و سئو سایت در خصوص پدیده ای جدید و روشی کارا در تولید محتوا به نام مدل خوشه ای تولید محتوا یا content cluster صحبت می کنند.

مشخصا در این روزها برای موفقیت در تولید محتوا و رتبه گرفتن در گوگل نیاز داریم که این روش جدید را به خوبی بشناسیم و آن را به کار بگیریم.

الگوریتم گوگل دائما در حال به روز شدنه، تا بتونه هدف جستجو گر را به بهترین شکل ممکن درک کنه و ما هم به عنوان تولید کننده محتوا و متخصص سئو سایت اصفهان باید همیشه اطلاعات خودمون را در این زمینه به روز نگه داریم .

همون طور که با ورود یک تکنولوژی جدید وسایل قدیمی و کهنه باید دور ریخته بشند، در تولید محتوا و سئو سایت هم الان زمانیه که باید لیست کلمات کلیدی را دور بریزید و دسته بندی محتوا و تولید محتوا بر اساس مدل خوشه ای تولید محتوا یا content cluster structure را جایگزین کنیم .

ساختار خوشه ای محتوا یا content cluster به گوگل کمک میکنه تا رابطه بین صفحات مختلف را بهتر درک کنه و موضوعاتی که شما در آن تخصص بیشتر و اعتبار بیشتری دارید و یا به عبارتی روی آن بیشتر کار میکنید را تشخیص بده. و بعد از این مرحله، از این اطلاعاتی که به دست آورده استفاده می کنه و بهترین نتیجه را به مخاطب نشان بده. و این باعث افزایش ترافیک ارگانیک و رتبه بندی بهتر سایت ما هم می شه .

و این دقیقا به این معنیه که جستجو بر اساس کلمات کلیدی مرده و ما برای اینکه همراه استراتژی کلمات کلیدی نمیریم باید استراتژی به روز تر و جدیدتری به نام محتوا نویسی بر اساس ساختار خوشه ای محتوا یا content cluster  را انتخاب کنیم .

شکل ۱ : کپشن تصویر اینجا وارد شود

گوگل دیگر نمی خواهد ما بر اساس کلمات کلیدی بنویسیم، این را باید درک کنیم

تا همین چند وقت پیش مشخصا پایه اصلی سئو سایت و سئو محتوا جستجوی کلمات کلیدی و محتوا نویسی بر همین اساس کلمات کلیدی بود. هر مقاله یا محتوایی که می خواستیم بنویسیم لازم بود در ابتدا کلمه کلیدی تعیین کنیم و بعد هم سعی کنیم به طور مشخص در داخل متن به تعداد مشخصی تکرار کنیم .

گوگل به روشهای مختلف این را به ما نشان میده و می گه که دیگر این روش را نمی پسنده و این ماییم که باید زودتر اقدام کنیم و استراتژی خودمون را به روز کنیم. مثلا در سال ۲۰۱۶ گوگل دسترسی به اطلاعات و تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی در Keyword Planner را به میزان زیادی کاهش داد و محدودیت های بیشتری برای استفاده رایگان در نظر گرفت. از طرفی الگوریتم جدید گوگل به میزان زیادی بر اساس جستجوی مفهومی هر زبانی بهینه شده و همه این موارد نشون میدند که گوگل محتوای بهینه شده بر اساس کلمات کلیدی خاص را دیگر دوست نداره، فقط به این علت که متوجه شده کاربران دیگر با کلمات کلیدی جستجو نمی کنند. مشخصا خود ما هم دیگر در طول روز کلمه کلیدی جستجو نمی کنیم و بیشتر سوال میپرسیم و به صورت جمله ای یا عبارتی چیزی که میخواهیم را جستجو میکنیم؟

کلمات کلیدی دیگر کار نمی کنند! باید از مرحله جستجوی کلمات کلیدی در تولید محتوا بپریم (پیشنهاد بهترین راه جایگزین)

همه ما باید بدونیم که اگر یک تولید کننده محتوا، مدیر تولید محتوا، کپی رایتر، بازاریاب تولید محتوا و.. خلاصه فردی هستیم که با تولید محتوا و سئو اصفهان در ارتباط هستیم باید بدونیم که اگر هنوز استراتژی تولید محتوا ما بر اساس کلمات کلیدیه به زودی رتبه و جایگاه گوگل را از دست میدیم، ترافیک ارگانیک کمتری میگیریم، فروش مان کاهش می یابد و ورشکست میشیم و در عوض رقبامون خوشحال میشند که ما را از گردونه رقابت خارج کرده اند.

پس اگر دوست نداریم شاهد همچین لحظه تلخی باشیم همین الان به فکر تغییر استراتژی باشیم .

روش جستجوی کاربران تغییر کرده.

با راه اندازی Siri در iPhone  پدیده جدیدی در جستجوی کاربران در موتورهای جستجو ایجاد شد به صورت جستجوی صوتی و Search Engine Watchپیش بینی میکنه که تا سال ۲۰۲۰، ۵۰ % جستجوها به صورت جستجوی صوتی میشه.

شکل ۱ : کپشن تصویر اینجا وارد شود

افزایش جستجوی صوتی در گوگل و تولید محتوا برای آن

و به روز کردن الگوریتم گوگل با الگوریتم Hummingbird اولین حرکت گوگل برای افزایش درک موتور جستجو از هدف کاربر و مفهوم جستجوی کاربر به زبان مادری اونه. و بعد هم الگوریتم رنک برین RankBrain باز هم درک موتورجستجو از نیاز کاربر و هدف کاربر از جستجو را متحول کرد و باعث شد با نشون دادن نتایج بسیار نزدیک به هدف کاربر رضایت کاربران از جستجو بیشتر بشه

الگوریتم جدید گوگل و تولید محتوا بر اساس آن

این روزها در تولید محتوا باید به مفهوم توجه کنید نه کلمه خاص
فاکتورهای زیادی هستند که نتایج جستجو بر اساس کلمات را تحت تاثیر قرار میدهند، از جمله محدوده جغرافیایی و مکانی که کاربر جستجو میکنه،زمان جستجو، دستگاهی که کاربر جستجو میکنه، سابقه و تاریخچه جستجو و…

شکل ۱ : کپشن تصویر اینجا وارد شود

مدل خوشه ای محتوا

جستجو به شدت در حال شخصی سازی شدنه. به این معنی که جستجو بر اساس یک کلمه کلیدی خاص ارزش خود را از دست داده و نتایج جسجو برای یک کلمه کلیدی برای افراد مختلف یکسان نیست و رتبه بندی هم یکسان نیست .

مشخصا ما به عنوان تولید کننده محتوا و محتوا ساز نمی تونیم دقیقا بگییم که امروز می خوام یک مقاله بنویسم در مورد کفش نوزاد برای افرادی که با موبایل جستجو میکنند، در شب جستجو میکنند و در اصفهانند !

موضوع فقط اینه که گوگل میفهمه که کاربر چه چیزی میخواد و اگر ما هم میخوایم محتوایی که تولید میکنیم دیده بشه باید بفهمیم کاربر چه چیزی میخواد و باید همان را دم دستش بذاریم .

مثلا اگر در شرایط خاصی شما در مورد « لوازم آرایش » جستجو میکنید گوگل متوجه میشه که شما به احتمال زیاد دنبال خرید لوازم آرایش هستید. یا مثلا اگر شما یک کلمه سخت را جستجو میکنید گول میفهمه شما به احتمال زیاد دنبال معنی اون کلمه هستید و میخواید بدونید چیه. یا مثلا اگر در مورد یک مکان جستجو میکنید گوگل متوجه میشه که اگر یک نقشه هم در کنار جستجوی شما نشون بده می تونه برای شما مفید باشه.

استراتژی تولید محتوای کلاستر برای سئو

موضوعات خوشه ای یا کلاستر می‌تونه به عنوان یک استراتژی برای بهینه سازی موتور های جستجو و بازاریابی محتوا مورد استفاده قرار بگیره. این رویکرد – سازماندهی محتوای سایت با تکیه بر موضوعات و زیر موضوعات – در صورتی می‌تونه موثر باشه که شما موضوعات درستی را انتخاب کنید.

کاربران سال ها پیش برای پیدا کردن نتایج مورد نظرشان دقیقا مطلبی را که مد نظر داشتند با کلمات کلیدی آن سرچ می‌کردند اما در حال حاضر کاربران رو به جستجوی مفهومی آورده اند و این مسئله که به یک جمله کوتاه نتیجه مورد نظرشون اون‌ها نمایش داده میشه را بیشتر می پسندند.

کاربران همیشه تمایل داشتند که در جستجو های خودشون پاسخ خاصی که خودشون مد نظر دارند را بیابند؛ اکنون موتور های جستجو اونقدر هوشمند شده‌اند تا به راحتی روابط میان جستجو ها را تشخیص بدند. الگوریتم های موتور های جستجو اونقدر پیشرفت کرده‌اند، که می‌تونه موضوعات مختلف را پشت اهداف جستجو درک و آنالیز کنند و با مقایسه با تاریخچه جستجو کاربران، نتیجه دقیقی را به اونها نمایش بدند.

بنابراین کاربران می‌تونن از موضوعات کلاستر که برای نشان دادن هدفمندی محتوا و تخصص آن از لینک های داخلی و خارجی استفاده می‌کنند، بهره بگیرند. این موضوعات باید فوق العاده عام پسند باشند ولی گستردگی اوآنها نباید طوری باشه که کسب و کارتون قادر به مدیریت کردن آن نباشه.

موضوع شما باید در چند کلمه خلاصه بشه. این مسئله اگر به خوبی پیاده سازی نشه می‌تونه زیان بارتر از آن چیزی باشه که فکرش را می‌کنید. اگر از شما بخواهم ۵ موضوع برای کسب و کارتان مطرح کنید، آیا می‌تونید بلافاصله این کار را انجام بدید؟

میخواهید تخصصی‌تر بدانید؟

تماس مستقیم با متخصصین سئو در اوج شید میسر شده است.

مرحله ۱؛ شناسایی مشتریان هدف

کسب و کار شما ممکنه از پیش هدفمندی دقیقی در خصوص مشتریان تون داشته باشه و یا حتی بانک اطلاعاتی از پروفایل مشتریان هدفتان در اختیار داشته باشید، اگر اینطور نیست توصیه می‌کنم مدتی کار کنید تا مشتریان هدفتان را مشخص کنید.

مشتریان شما چه کسانی اند؟ در چه رنج سنی قرار دارند؟ چرا آن‌ها باید یک محصول از کسب و کار شما خریداری کنند؟ چطور آن‌ها فروشگاه و محصولات شما را خواهند شناخت؟

تحقیقات شما می‌تونه شامل چندین فرم با اهداف مختلف باشه. شاید بخواهید برای آنالیز مشتریانتان یک ایونت برگذار کنید یا اینکه سراغ یک مصاحبه با برخی از آن‌ها به صورت تصادفی برید.

در طی یک مصاحبه یا نظر سنجی، دلایلی را پیدا کنید که چرا باید افراد مورد نظرتون به عنوان مشتری های بالقوه شما محسوب بشند. بیاید تصور کنیم که شما یک مصاحبه با مشتری ای از فروشگاه ها آنلاین کفش می کنید.

مشتری خیالی می‌گوید: اسم من استیو براونه و من صاحب ۴ جفت کفش مدل ایکس هستم. من درد زانو زیادی داشتم به همین دلیل سراغ جستجو در گوگل برای پیدا کردن یک روش درمان مناسب رفتم و در نهایت یک مطلب مطالعه کردم که اثبات می‌کرد گوشت، به ویژه گوشت قرمز چرب یکی از دلایل اصلی ایجاد درد زانوعه. پس من کلا این مورد را از سبد غذایی ام حذف کردم.

من طی تمام عمرم طرفدار پروپاقرص گوشت و سیب زمینی بودم. بنابراین با کنار گذاشتن گوشت نمیدونستم که چه چیزی بپزم. برای همین باز هم سراغ گوگل رفتم و پس از کمی جستجو، نهایتا عضو یک گروه دستورالعمل غذاهای گیاهی در فیسبوک شدم.

من دستورالعمل های عالی پیدا کردم. رژیم غذایی جدیدم را حسابی دوست داشتم و استفاده از آن باعث شد تا درد زانو ام ظرف یک ماه به کلی از بین بره. من یاد گرفتم که چطور تولید گوشت بر محیط زیست تاثیر میذاره و فهمیدم استفاده از آن برای مدت طولانی فاجعه باره. علاوه بر این اخباری در خصوص استفاده از حیوانات در صنایع مختلف شنیدم واقعا من را ناراحت کرد. پس من خودم رو متعهد به استفاده نکردن از گوشت کردم.

این درست زمانی بود که من شروع به جستجو در خصوص کفش، لباس ها و محصولات مشابه آن کردم. متوجه شدم که این کفش ها فوق العاده راحت هستند و در ظاهر با سایر کفش هایی که استفاده میکردم تفاوت چندانی نداشت اما با مواد بهینه برای محیط زیست و پایدار طراحی شده بود.

شکل ۱ : کپشن تصویر اینجا وارد شود
مرحله ۲؛ فهرست نیاز های مشتری

با استفاده از پروفایل های مشتری لیستی از خواسته ها و نیاز های آن‌ها را توسعه بدید. چیزهایی که برای مخاطبان شما جهت تبدیل شدن به مشتریان بالقوه مفیدند، چیه؟

اگر یک فلش بک به داستان مشتری بخش قبل بکنیم، به نظرتان چه چیزهایی برای این مشتری اهمیت داره؟ در قسمت زیر نگاهی به موارد حائز اهمیت برای این مشتری می اندازیم.

 • کشتن حیوانات را متوقف کنید.
 • از محصولات ارگانیک استفاده کنید.
 • کفش هایی با طراحی زیبا و سبک داشته باشید.
 • محصولات تون راحت باشه.
 • کفش های محبوب با طراحی معمولی داشته باشید.
 • کاری کنید مشتری با خرید، احساس مشارکت در کاری را پیدا کنه.
طراحی سایت در اصفهان طراحی سایت اصفهان

شما می‌بایست این مراحل را برای هر مشتری دنبال کنید و اصلا نگران نباشید چرا که قطعا به یک لیست بلند میرسید.

مرحله ۳؛ دسته بندی مشتری ها بر اساس نیاز آنها

حالا وقت آنه که لیست نیاز های مشتریان بالقوه خودتون را سازماندهی کنید تا مشتری های مشابه را پیدا کنید.

برای مثال مواردی مثل «توقف کشتن حیوانات» و «استفاده از محصولات ارگانیک» و «داشتن حس مشارکت در عمل» را می‌تونیم به نوعی شیوه زندگی بنامیم در آن افراد به چیزهایی فارغ از خودشون اهمیت می‌دند.

مرحله ۴؛ استفاده از تحقیقات کلید واژه

گام نهایی در انتخاب موضوع برای استراتژی کلاستر در بازاریابی محتوا و سئو اصفهان اینه که موضوعات پیشنهادیتون را با تحقیقات کلیدواژه نهایی کنید.

این کار صرفا به این خلاصه نمی‌شه که از طریق چند تا ابزار جستجو ماهانه کلیدواژه های نهایی را پیدا کنید. بلکه هدف اصلی این بخش در اینه که چطور بین کلمات کلیدی ارتباط برقرار کنید تا در نهایت باعث رشد و پیشرفت کسب و کارتون بشه.

نتیجه گیری و یک پیشنهاد تاثیر گذار

اینکه برای یک محصول یا خدمت صفحه ای بسازیم و آن را سئو کنیم هنوز هم یک روش عالیه ولی روشهای آسانتر در مبحث تولید محتوا نیز وجود داره که شامل مقالات مرتبط با موضوعه.

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

دستاورد خواندن این مقاله

_
 1. تولید محتوای خوشه ای یا content cluster
 2. مدل خوشه ای تولید محتوا یا content cluster چیست؟
 3. گوگل دیگر نمی خواهد ما بر اساس کلمات کلیدی بنویسیم، این را باید درک کنیم
 4. افزایش جستجوی صوتی در گوگل و تولید محتوا برای آن
 5. الگوریتم جدید گوگل و تولید محتوا بر اساس آن
 6. مدل خوشه ای محتوا
 7. استراتژی تولید محتوای کلاستر برای سئو
 8. مرحله ۱؛ شناسایی مشتریان هدف
 9. مرحله ۲؛ فهرست نیاز های مشتری
 10. مرحله ۳؛ دسته بندی مشتری ها بر اساس نیاز آنها
 11. مرحله ۴؛ استفاده از تحقیقات کلید واژه

مهارت کسب شده

_
93%

برندینگ

88%

طراحی سایت و سئو

96%

مدیریت

91%

تولید محتوا

سوالات متداول؟

پرسش و پاسخ به یک سری از سوالات رایج کاربران در مورد موضوعات خاص در زیر آورده شده است. با این حال اگر سوال خاصی مد نر شماست که در اینجا نیست، آن را با ما در میان بگذارید.

۱-
سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱

جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱

۳-
سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳

جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱

۲-
سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲

جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱

دوره جامع آموزش سئو و بهینه سازی سایت
VIDEO

ارتباط مستقیم با کارشناسان

_
شنبه تا پنجشنبه
ساعت ۰۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰
image
ساعات کاری
مجموعه
اصفهان خیابان هشت بهشت خیابان گلزار مجتمع عبادی
image
دفتر مرکزی
اصفهان
 • بالا بردن رتبه سایت در گوگل، رازهای سئو
 • برای کسب رتبه اول گوگل تنها با او دوست باشید!
 • راهکارهای افزایش رتبه ی سایت در گوگل
 • ارتقا رتبه سایت در گوگل | افزایش رتبه در گوگل تضمینی
الان سئوشید!
 

سئو

استراتژی تولید محتوای کلاستر برای سئوافزایش جستجوی صوتی در گوگل و تولید محتوا برای آنالگوریتم جدید گوگل و تولید محتوا بر اساس آنتولید محتوای خوشه ایتولید محتوای خوشه ای یا CONTENT CLUSTERتولید محتوای کلاستر در اوج شیدمدل خوشه ای تولید محتوا یا CONTENT CLUSTER چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *