6 نمونه طراحی سایت responsive (واکنش گرا) | 6روش طراحی حرفه ای!

نمونه فهرست مطالب هدینگ ۱
نمونه فهرست مطالب هدینگ ۱
نمونه فهرست مطالب هدینگ ۱
نمونه فهرست مطالب هدینگ ۱
نمونه فهرست مطالب هدینگ ۱
نمایش بیشترنمایش کمتر
نویسندهعلیرضا براتی
عبارت کلیدیسئو سایت در اصفهان
دپارتمانتحریریه اوج شید
مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه۱۰ دقیقه
تعداد کلمات۱۰۴۵

طراحی سایت responsive (واکنش گرا)

امروزه کاربران از نمایشگرهای مختلف در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند.

بنابراین سایتی میتونه در فضای وب موفق باشه که بتونه به همه کاربران مراجعه کننده به سایت خدمات مناسب ارائه بده و نمایش سایت به صورت کامل باشه.

پس با ما همراه باشید…

طراحی سایت responsive (واکنش گرا)

سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (responsive) سایتیه که با ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف سازگاری داره و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشون کوچیک باشه (مثل اکثر گوشی های هوشمند موبایل) یا نمایشگری متوسط(مثل لپ تاپ و تبلت)  و یا نمایشگرهای بزرگ (کامپیوترهای رومیزی و ال سی دی های بزرگ)داشته باشه، میتونند به راحتی سایت را بررسی کنند و دیگه نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر بدند که سایت به صورت کامل دیده بشه.

امروزه کاربران از نمایشگرهای مختلف در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند. بنابراین سایتی میتونه در فضای وب موفق باشه که بتونه به همه کاربران مراجعه کننده به سایت خدمات مناسب ارائه بده و نمایش سایت به صورت کامل باشه .

حدود 50 درصد از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت ها استفاده میکنند و در صورتی که قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشه کاربران بسیاری را از دست میدید.

زیرا این دسته از کاربران پس از ورود به سایت شما در صورتی که نتونند مطالب سایت شما را به راحتی مطالعه کنند ممکنه سایت شما را بلافاصله ترک کنند و وارد سایت دیگری بشند که به درستی در دستگاه آنان نمایش داده بشه. با توجه به مورد مطرح شده وجود سایت ریسپانسیو(واکنش گرا) برای سایت ها امری لازم و ضروریه.

کلیه وب سایت هایی که در اوج شید طراحی میشند، کاملا ریسپانسیو هستند و با تمامی نمایشگرهایی که میشه سایت را مشاهده کرد، سازگاری دارند.

اگر بهینه سازی در موتورهای جستجو یا همان SEO –  Search Engine Optimization  را به عنوان قلب تپنده و سرازیر نمودن کاربران به سوی وب سایت شما قلمداد کنیم، بنابراین داشتن یک وب سایت منطبق با موبایل و تبلت امری اجتناب ناپذیره.

موتور جستجوی بزرگی مانند Google تاکید بسیار زیادی بر روی ریسپانسیو بودن وب سایت داره بطوریکه آن را به عنوان یک فاکتور مثبت و عامل بسیار مهم در داشتن رتبه خوب میداند و این نوع وب سایت ها را در نتیجه جستجو به نام Mobile Friendly به کاربرانش معرفی میکنه. بنابراین ما در ریسپانسیو نمودن سایت شما از بهترین تکنیک ها استفاده می کنیم که حتی در تمامی سایز ها و Resolutionها قابلیت دیده شدن را داشته باشند.

معمولا ریسپانسیو نمودن وب سایت در آخرین مرحله است. زمانی که کار طراحی و برنامه نویسی وب سایت نیز به پایان رسیده باشه.

شکل ۱ : طراحی سایت responsive

مزایای سایت های ریسپانسیو:

 • انعطاف پذیری بسیار بالا

عناصر صفحه در چنین وب سایت هایی کاملا شناورند و به صورت اتوماتیک در تمام صفحه در حال حرکت اند.

برای مثال اگه لینکهای وب سایت در نسخه کامپیوترهای رومیزی به صورت عمودی باشه و این حالت در نسخه موبایل به اندازه کافی فضا برای نمایش نداره، سیستم به صورت اتوماتیک آن را به صورت افقی قرار میده تا بهترین حالت نمایش را داشته باشه.

 • انعطاف پذیری بسیار بالا

عناصر صفحه در چنین وب سایت هایی کاملا شناورند و به صورت اتوماتیک در تمام صفحه در حال حرکت اند. برای مثال اگه لینکهای وب سایت در نسخه کامپیوترهای رومیزی به صورت عمودی باشه و این حالت در نسخه موبایل به اندازه کافی فضا برای نمایش نداره، سیستم به صورت اتوماتیک آن را به صورت افقی قرار میده تا بهترین حالت نمایش را داشته باشه.

 • بهترین تجربه برای کاربر – UX

یکی از مشکلات کاربران در زمان دیدن وب سایتها در موبایل یا تبلت خود اسکرول افقیه. یعنی کاربر هم باید حواسش به اسکرول عمودی و هم باید حواسش به اسکرول افقی باشه که این مورد برای افرادی که در طول روز کار زیادی دارند بسیار طاقت فرسا ست. بنابراین در وب سایتهای ریسپانسیو این مشکل کاملا حل شده و کاربر تنها با لمس نمودن صفحه میتونه اسکرول عمودی خود را انجام بده.

طراحی سایت در اصفهان طراحی سایت اصفهان
طراحی سایت در اصفهان طراحی سایت اصفهان
 • مقرون به صرفه ست

داشتن وب سایتی که برای تمامی دستگاه ها قابلیت نمایش داشته باشه مزیت بزرگی محسوب میشه چرا  که مدیریت اینگونه وب سایتها آسانتر از وب سایتهاییه که سه نسخه جدا از هم طراحی باشند. چنانچه قیمت ورژن های کامپیوترهای رومیزی با تبلت و موبایل را با یکدیگر جمع کنیم بسیار بیشتر از سایت های ریسپانسیو میشه. در ثانی بهینه سازی چنین وب سایت های در گوگل بسیار آسانتره چرا که در تمام حالتها کاربر به یک وب سایت منتقل میشه و نه به سه وب سایت مختلف.

 • وب سایتهای ریسپانسیو یا واکنش گرا توسط موتور جستجوی گوگل توصیه شده.

طبق آخرین آمار 67 درصد کسب و کارها در دنیا توصیه های گوگل را جدی میگیرند و آنها را در مدل کسب و کاری خود پیاده سازی میکنند.گوگل پیشنهاد میکنه که تمام نسخه های وب سایت بهتره در یک حالت باشه یعنی همان وب سایت های ریسپانسیو.

چرا که در این حالت صفحه مورد نظر تنها یک آدرس یا URL داره و از یک کد HTML بهره میبره. به یاد داشته باشیم تمامی وب سایت های در دنیا توسط زبان HTML طراحی و توسعه پیدا نموده اند. بنابراین برای گوگل بسیار راحت تر و آسانتره که چنین صفحاتی را پیدا یا اصطلاحا Index کنند.

از طرف دیگه این برای گوگل بسیار اهمیت داره که کاربران هم به راحتی بتونند چنین صفحات و وب سایت هایی را به اشتراک بذارند تا اینکه چند وب سایت وجود داشته باشه. به عنوان مثال کاربری میتونه نسخه موبایل یک سایتی را در صفحه Facebook به اشتراک بذاره و دوستانش توسط کامپیوترهای رومیزی یا همان Desktop  صفحه وب مورد نظر را بیینند.

اهمیت یک سایت ریسپانسیو چیست؟

نگاهی به اطراف خود بیندازید. آدم‌ها معمولاً از چه دستگاهی برای وصل شدن به اینترنت استفاده می‌کنند؟ کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت یا موبایل؟ اگه جواب شما موبایله، پس درست فکر کردید.

در سال 2015 بود که گوگل اعلام کرد جستجوهای انجام شده با موبایل بیش از 51% کل جستجوهای گوگل را شامل می‌شهو کاملاً طبیعیه که این موضوع در اکثر سایت‌های دیگه نیز صادق باشه. در واقع، خود ما هم تا به حال آمار سایت‌های بسیار مختلفی را دیده‌ایم و به ندرت به سایتی برخورده‌ایم که ورودی موبایل آن کمتر از کامپیوتر باشه.

نمودار زیر روند صعودی محبوبیت استفاده از موبایل برای وصل شدن به اینترنت را به شما نشان می‌ده. فکر می‌کنم بررسی این نمودار برای شما جالب باشه. همونطور که می‌بینید، در سال 2016، 51/3 درصد از مصرف اینترنت، به دستگاه‌های موبایل مربوط بوده.

با این وجود، اگه نسخه موبایل یک وب سایت بیشتر از نسخه‌های دیگه آن اهمیت نداشته باشه، حداقل کمتر هم نداره. شما حتماً باید سایت خود را برای موبایل (در کنار دیگه اندازه‌های صفحه) بهینه کنید تا مطمئن بشید همه کاربران به خوبی از سایت شما استفاده می‌کنند

شکل ۱ : کپشن تصویر اینجا وارد شود

تفاوت سایت های ریسپانسیو و نسخه موبایل سایت:

گوگل طراحی ریسپانسیو(واکنش گرا) را برای طراحی وب سایت پیشنهاد میده.

سایت های ریسپانسیو دارای url و html یکسان هستند و این قابلیت را دارند که روی تمامی دستگاه ها(با سایزهای مختلف صفحه نمایش) به درستی نمایش داده بشند و کار کنند.
این موضوع باعث میشه که گوگل بتونه راحت تر و بهینه تر محتوای سایت رو نشانه گذاری کنه.

ولی وقتی که برای موبایل سایتی جداگانه طراحی و منتشر کنیم، url و html سایت مخصوص موبایل با  سایت طراحی شده برای کامپبوتر متفاوته. به همین دلیل گوگل برای نسخه های مختلف یک وب سایت چندین بار سازمان دهی و نشانه گذاری اطلاعات را انجام میده. این موضوع تأثیرات منفی در روند رتبه بندی گوگل داره.

یکی از دلایل دیگری که گوگل طراحی ریسپانسیو وب سایت را پیشنهاد میکنه اینه که تمامی محتویات روی یک وب سایت و یک url قرار میگیره و این موضوع باعث میشه که کاربران راحت تر با سایت ارتباط برقرار کنند و سایت را به اشتراک بذارند.

به طور مثال حالتی را در نظر بگیرید که شما یک مطلبی را از روی یک سایت طراحی شده برای موبایل در فیس بوک با کسی به اشتراک میذارید.

حال اگه طرف دیگه با کامپیوتر فیس بوکش را چک کنه، مطلب به اشتراک گذاشته شده با همان فرمت طراحی شده برای موبایل بارگذاری میشه که این مسئله اصلاً کاربر پسند نیست.

امروزه تجربه کاربری  (user experience) یک فاکتور خیلی مهم در رتبه بندی سایت شما در گوگله و به همین دلیل طراحی ریسپانسیو وب سایت روی سئو تأثیر مثبت داره.

میخواهید تخصصی‌تر بدانید؟

تماس مستقیم با متخصصین سئو در اوج شید میسر شده است.

چگونه سایت های ریسپانسیو را شناسایی کنیم ؟

برای تشخیص ریسپانسیو بودن یک سایت(در صورتی که به موبایل و تبلت دسترسی نداشتیم)، سایت مورد نظر را در لپ تاپ یا کامپیوتر باز کنید و عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید.

اگه سایت ریسپانسیو باشه مشاهده میکنید که اندازه و چیدمان اجزاء آن مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر میکنه به گونه ای که هیچ اسکرول افقی ظاهر نمی شه. اما در سایت های غیر ریسپانسیو چنین موضوعی اتفاق نمی افته و اسکرول افقی لازمه تا بشه قسمت های پنهان شده چپ و راست صفحه را مرور کرد.

تصاویر زیر از طراحی سایت واکنش گرا ( اوج شید ) را در عرض های مختلف نشان میده.

اشتباهات رایج در طراحی سایت ریسپانسیو :

امروزه دیگه همه ما از اهمیت دستگاه های تلفن همراه در پیشرفت اهداف بازاریابی اینترنتی آگاهی داریم. با افزایش تعداد کاربران تلفن همراه و به وجود آمدن تکنیکطراحی سایت ریسپانسیو، اهمیت طراحی سایت پاسخگو به انواع دستگاه ها و طراحی بهینه برای آنها شدت یافته.

لذا طراحی صحیح رابط گرافیکی(ui) و در پایان ایجاد تجربه کاربری مناسب (ux) میتونه کیفیت وب سایت شما را افزایش بده و در نهایت به نرخ تبدیل بالای بازدیدکننده به مشتری باشه.

امروزه بسیاری از طراحان سایت از متد طراحی ریسپانسیو جهت طراحی سایت پروژه های مشتری خود استفاده میکنند که بعضاً دارای اشکالاتیه. ما در ادامه به برخی اشتباهاتی که این مشکلات را خلق میکنند میپردازیم تا با طراحی سایت حرفه ای بتونید رابط کاربری بهتری برای بازدیدکنندگان موبایلی خود ایجاد کنید.

متن های طولانی در موبایل سخت خوانده میشه:

متن های یک وب سایت باید کوتاه باشه مخصوصاً برای کاربران موبایل، چراکه این دستگاه ها دارای صفحه نمایش کوچکی اند و خوندن متن ها و عناوین طولانی میتونه برای کاربر مشکل باشه و تعداد لمس  او را افزایش بده. استفاده از فونت ریز و نامناسب نیز میتونه مشکلاتی برای خوندن کاربران موبایل ایجاد کنه.

متون طولانی خود را به یکباره به کاربر نمایش ندید و از دکمه های ادامه مطلب و یا اطلاعات بیشتر جهت ادامه استفاده کنید. با استفاده از css در طراحی سایت ریسپانسیو سایز فونت متون و عناوین را در سایزهای مختلف بهینه کنید تا کاربر مرور چشمی بهتری در دستگاه موبایل خود داشته باشه. دکمه های ادامه مطلب را رنگی با نوشته درشت و چشمگیر طراحی کنید.

شکل ۱ : کپشن تصویر اینجا وارد شود

شماره تلفن ها را برای تماس موبایل فعال کنید:

بعضی وب سایت ها در بالای وب سایت خود، شماره تماس خود را می نویسند. این شماره گاهاً یک تصویر و یا یک نوشته است. در نسخه موبایل وب سایت شما ضرورت ایجاد دکمه تعاملی تماس با دستگاه موبایل کاربر اهمیت پیدا میکنه. استفاده از لینک تماس تلفن در این شماره تلفن ها میتونه به تماس راحت تر کاربر با شما کمک کنه. و کاربر با لمس این شماره اقدام به شماره گیری می کنه.

نکاتی کوچک اما مؤثر :

ایجاد جذابیت برای کاربران موبایل توسط نمایش دکمه های بزرگ و لینک های جذاب باعث میشه کاربران از وب سایت شما بیشتر استفاده کنند. از دکمه های واضح و جذاب جهت تشویق کاربران برای عضویت در خبرنامه و یا تکمیل یک فرم استفاده کنند. نوشته روی دکمه ها را نیز با استفاده از css درشت کنید تا برای کاربران خوانا باشه.

بنابراین چنانچه شما مشتری محترم تمایل داشته باشید میتوانیم طراحی وب سایت رد اصفهان شما رو هم به صورت ریسپانسیو یا واکنش گرا  طراحی نماییم.

ما در شرکت طراحی سایت اصفهان اوج شید در ابتدا به عنوان مشاور, به تمامی مشتریان خود توصیه میکنیم که حتما قابلیت ریسپانسیو بودن را برای سایت خود در نظر بگیرند و اجازه بدهند تا این قابلیت را در سایت آنها طراحی و پیاده سازی کنیم.

البته 99% از مشتریان ما هم توصیه ما را قبول میکنند و این سرویس برای آنها طراحی و توسعه داده میشه. البته در صفحه جزئیات هر پروژه که از بخش نمونه کارها میتونید نها را مشاهده کنید، با آیکن منحصر به فرد ریسپانسیو بودن وب سایت را به مخاطبان و بازدیدکنندگان خودمان نیز نمایش داده ایم. بنابراین از این پس به قابلیت ویسپانسیو بودن وب سایت ها هم در دیدن نمونه کارهای ما دقت کنید.

شرکت اوج شید در زمینه طراحی سایت اصفهان و سئو اصفهان متخصصانی خبره و کار بلد داره، میتونید به شرکت طراحی سایت اصفهان اوج شید طراحی سایت ریسپانسیو و بهینه سازی سایت خود را بسپارید.

دستاورد خواندن این مقاله

_
 1. طراحی سایت responsive (واکنش گرا)
 2. مزایای سایت های ریسپانسیو
 3. اهمیت سایت ریسپانسیو
 4. آمار سایت‌های بسیار مختلف
 5. تفاوت سایت های ریسپانسیو و نسخه موبایل سایت
 6. چگونگی شناسایی سایت های ریسپانسیو
 7. اشتباهات رایج در طراحی سایت ریسپانسیو
 8. طراحی سایت responsive (واکنش گرا)
 9. مزایای سایت های ریسپانسیو
 10. اهمیت سایت ریسپانسیو
 11. آمار سایت‌های بسیار مختلف
 12. تفاوت سایت های ریسپانسیو و نسخه موبایل سایت
 13. چگونگی شناسایی سایت های ریسپانسیو
 14. اشتباهات رایج در طراحی سایت ریسپانسیو

مهارت کسب شده

_
93%

برندینگ

88%

طراحی سایت و سئو

96%

مدیریت

91%

تولید محتوا

سوالات متداول؟

پرسش و پاسخ به یک سری از سوالات رایج کاربران در مورد موضوعات خاص در زیر آورده شده است. با این حال اگر سوال خاصی مد نر شماست که در اینجا نیست، آن را با ما در میان بگذارید.

۱-
سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱ سوال ۱

جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱

۳-
سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۳

جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱

۲-
سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲ سوال ۲

جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱ جواب ۱

دوره جامع آموزش سئو و بهینه سازی سایت
VIDEO

ارتباط مستقیم با کارشناسان

_
شنبه تا پنجشنبه
ساعت ۰۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰
image
ساعات کاری
مجموعه
اصفهان خیابان هشت بهشت خیابان گلزار مجتمع عبادی
image
دفتر مرکزی
اصفهان
 • بالا بردن رتبه سایت در گوگل، رازهای سئو
 • برای کسب رتبه اول گوگل تنها با او دوست باشید!
 • راهکارهای افزایش رتبه ی سایت در گوگل
 • ارتقا رتبه سایت در گوگل | افزایش رتبه در گوگل تضمینی
الان سئوشید!
 

طراحی سایت در اصفهانسئو سایت اصفهان

حسین رفیع زادهمشاهده نوشته ها

حسین رفیع زاده هستم. استراتژیست توسعه فردی و شغلی. میتونم شما رو تو این بازار رقابتی با مشاوره دقیق و آنالیز تو زمینه کاریتون راهنمایی کنم و راه‌کارها و ایده‌های راه‌گشا و مطمئنی بدم تا باعث رشد چندبرابری شما تو کسب و کارتون بشه. امیدوارم بتونم با کمک خدا در خدمت به شما در انجام وظایفم موفق باشم و به شما کمک کنم تا اوج شید و در اوج بمونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *