کهن الگو زئوس

کهن الگو زئوس

مکان شما: خانه / کهن الگو زئوس

زئوس (ژوپیتر)

نماد: رعد وبرق و عقاب

ویژگیهای شخصیتی

 • مردانی که فرمانروای زندگی اند، اختیار همه چیز را به دست دارند و در این امر موفقند، صاحب شخصیتی زئوس گونه اند.
 • کهن الگوی زئوس، فرد را مستعد زندگی کردن با منطق می کنه.
 • منطقی و با اعتماد به نفسه و به وسیله کلمات ابراز وجود می کنه.
 • با اموری انتزاعی مثل پول، سرمایه، قانون یا قدرت و نه با دست یا بدن سر و کار داره و از قلب و احساسش جداست.
 • اصولاً افرادی پولدار هستند و پول و قدرت رو، بخشی از مطلوبیت خودشون می دونند.
 • ارتباط احساسی با کسی ندارند و از افراد در سر جای خودشون بهترین استفاده را می کنند.
 • آنها اراده خود را بر سایرین تحمیل کرده و معتقدند همه باید از فرمان اونها پیروی کنند.
 • بیشتر وقت خود را برای کار، حاکمیت، ریاست و رهبری می گذارند. از مسائل عاطفی فاصله می گیرند.
 • همیشه بر محیط پیرامون خود اشراف کامل دارند و کوچکترین تغییرات و اتفاقات را می فهمند.

 

اسطوره زئوس

بنا بر اسطوره های یونانی، زئوس نماد آسمان، نماد باران و زاینده ابرهاست. او بود که آذرخشهای دهشتناک می ساخت. قدرتش بیش از مجموع قدرت سایر کهن الگوهاست. مطابق افسانه ها، او کوچک ترین فرزند کرونوس و ریا بود و بر سه خواهر و دو برادرش که همگی توسط کرونوس بلعیده شده بودند، ارجحیت داشت. پیش بینی شده بود که مقدره کرونوس از پسر خود شکست بخوره، پس کرونوس برای جلوگیری از بروز چنین حادثه ای هر فرزندی را که به دنیا میومد، بی اونکه از دختر یا پسر بودن او آگاه بشه، بلافاصله می بلعید. او در کل سه دختر و دو پسر را بلعید. پس از تولد زئوس، مادرش ریا سنگ پیچیده در قنداق را به جای کودک به پدرش کرونوس داد و پدرش آن را بلعید و با این فریب توانست زئوس را نجات بده و او را در غار پنهان کنه.

 

کهن الگوی زئوس

نشستن در میان بزرگان با اقتدار کافی در حالی که فرمانروای همه اونها هستی، تصویریه از موقعیت زئوس. مردانی که فرمانروای زندگی اند، اختیار همه چیز را به دست دارند و در این امر موفقند، صاحب شخصیت زئوس گونه اند.

 

والدین

هنگامی که پدر و مادر کودکان زئوسی برای نشان دادن قدرت فرزندان خود، فضای لازم را در اختیار اونها قرار می دند، اونها را تشویق می کنند براساس اراده خود تصمیم بگیرند و عمل کنند و توانایی تفکر و عمل را که از تواناییهای ذاتی مثبت چنین کودکانیه، در او تقویت می کنند. اونها از کودک زئوسی خود سوال می کنند: “دوست داری این کار را بکنی یا نه؟” یا “می خواهی اینجا بیایی یا نه؟” و کودکان هستند که در پاسخ به این سوالها حرف آخر را می زنند. بدترین حالت برای این کودکان، وجود مادری بی اراده و پدری فرمانرواست. چنین کودکی منتظر فرصته تا به حقوق دیگران تجاوز کنه. اگر پدر یا مادر او را آزار بدند، او از فرد قدرتمندتر پیروی و بر افراد ضعیفتر حکمرانی می کنه.

 

دوران کودکی

زئوس خردسال همواره نظرات شخصی خود را مطرح می کنه و به این ترتیب سریعا خود را به همه میشناسونه. وقتی موضوعی نظرش را جلب می کنه، مثلا میخواد چیزی را در دستش بگیره یا چیزی را که در دست داره، همچنان نگه داره، مشکل بشه نظرش را تغییر داد. او از همان وقتی که دو ساله است می تونه با اقتدار کامل “نه” بگوید. کودکان زئوسی معمولا با اراده هستند. تغییر دادن علاقه ی اونها کاریه دشوار. ممکنه حتی با اقتدار به پدر و مادر خود دستور بده.

 

دوران بلوغ

ارتباط نوجوان زئوسی با مردان مستبد مشکل ساز خواهد بود. به عنوان یک نوجوان او به گونه ای رفتار می کنه که دیگر مردان به او نشان می دهند رئیس واقعی در هر جا او نیست. او چون از اینکه زیردست دیگران باشه، خشمگین می شه، منتظر فرصت می مونه تا تلافی کنه. او سیاستمداره و می دونه نباید با قدرتی دربیفته که در اون برنده نمیشه.

 

دوران تحصیل

معمولا هم سن و سالاش اونها رو به عنوان رهبر ذاتی قبول می کنند. اونها معمولا اهل عمل هستند، درونگرا نیستند و حتی ممکنه اونقدرها هم باهوش و بااستعداد نباشند معمولا وقت خود را بر سر گذشته، احساسات خود و یا دیگران تلف نمی کنند. مهارت خاصی در شناسایی و بهره گیری از امکانات بالقوه و موجود دارند و به فکر کارهایی اند که وقتی متصدی امری شدند، اونها را انجام بدند. اونها قادر به دیدن تصاویر جامع تر و با دقت و با وضوح تصویر بیشتری از رویدادها هستند و می تونند به امکانات بالقوه هم فکر کنند.

 

شغل و حرفه

چنین فردی همواره شکایت داره که چرا بالا سری ها کارهایی را که او در اونها موفقه، نمی بینند. او همواره به دنبال فرصت های مناسبه. برای اونها رسیدن به پول و ثروت مثل بازی ایه که به طور غریزی در اون مهارت دارند. اگه لازم باشه کسی را که برایش کار می کنه اخراج کنه یا به کسی درسی بده، به راحتی و بدون هرگونه اغماض این کار را انجام می ده. زئوسی ها مقام های بالایی دارند، چه شغل آنها دولتی باشه، چه سرقت و قاچاق!

 • به دنبال ریاست
 • شناخت کارمندان مناسب
 • داشتن دید کل نگر
 • دارای خلاقیت و به دنبال فرصت
 • پیشی گرفتن از دیگران
 • ماهر در تنبیه و یا اخراج کارمندان
 • اهل ریسک

 

رابطه با مردان

مردها در بازی زئوسی ها مهره هایی مهمند. برخی از این مردها همکاران و برخی دیگر رقبای اونهاند. برای زئوسی ها ممکنه موقعیت هایی پیش بیاد که هرکسی را قربانی کنند. اگرچه اونها افرادی بی رحم هستند، اما خود را بی رحم نشون نمیدند.یکی از توانایی های زئوسی ها استعداد اونها در مذاکره و سازشه. جمع های مردانه که سبب بیشتر شدن اقتدار زئوسی ها می شه برای اونها جالب و دوست داشتنیه.

 

رابطه با زنان

مردان زئوسی بسیار زن دوستند. و چون افراد مهمی اند، به صورت طبیعی برای زنها جذابیت دارند. اونها از قدرت، شهرت و ثروت خود برای جذب زن ها استفاده می کنند. خشونت دارند، خیلی احساساتی نیستند، با زنان از موضع قدرت برخورد کرده و در مقایسه با مردان معمولی بیشتر درگیر روابط جنسیند. معمولا در روابط خود با زنها خیلی متعهد نیستند. اونها از زنها توقع فرمانبرداری دارند.

 

ازدواج

هنگامی که زئوس کهن الگوی اصلی یک فرد میشه، اهل تشکیل خانواده است و خانواده یکی از هرمهای قدرت اونه. چنین مردی معتقده که “خانه یک مرد قلعه اونه.” از این رو خواهان خانه و خانواده است. اونها برای گسترش قلمروشون، ازدواج کرده و تشکیل خانواده می دند و بچه به دنیا میارند و از همسر خود توقع دارند خونه را اداره کنه و اونها را درگیر خرده کاریهای خونه نکنو.

 

فرزندان

زئوس تایپ ها در ازدواج و تمایل به داشتن فرزند هم در پی یافتن اتحادیند که بتونند قلمروی خودشون رو گسترش بدند. اونها دوست دارند خانواده ای پرجمعیت تشکیل بدند و خواهان بچه ها و نوه های بسیارند تا تدوام نسل یابند و به پیشرفت فرزندان خود کمک می کنند. فرزندانشون را در عرصه تحصیل و حرفه راهنمایی می کنند و اونها را حمایت می کنند. از نظر احساسی با فرزندان شون فاصله دارند. پدرانی مقتدرند.

 

میانسالی

زئوسی موفق، فردیه که به هدف هایی که برای خود تعیین کرده، رسیده و به همین دلیل از زندگیش رضایت داره. ممکنه فرزندان او که به بلوغ رسیده اند، مشکلاتی ایجاد کنند یا همسران شون اونها را ترک کنند.

 

کهنسالی

مرد زئوسی پسرانش را به عنوان رقبای خود به حساب میاره. او حتی ممکنه با نوشتن وصیت نامه ای عجیب و غریب سعی کنه اموال و دارایی هایش را حتی پس از مرگ هم کنترل کنه. تلاش برای کنترل هر چیزی سرنوشت مردیه که فرمانبردار کهن الگوی زئوس در وجود خودشه.