کهن الگوی هرمس

کهن الگوی هرمس

مکان شما: خانه / کهن الگوی هرمس

هرمس (مرکوری)

نماد: چوبدستی با دو افعی روی آن

ویژگیهای شخصیتی

 • انساونهایی با ذهنی سریع و پویا هستند که در زمینه ها و محیطهای مختلف و شاید متضاد، رفت و آمد دارند.
 • مرد هرمسی فرمانروای رویدادهای غیر منتظره و خوش شانسیه.
 • این هرمسه که حرکت، جریان و شروعی دوباره را به ارمغان میاره.
 • استاد ابتکار و خلاقیته، زیبایی و شکوه را دوست داره و عاشق شب، رویا و خوابیدنه.
 • در حرکاتش سریعه، ذهنی چابک داره، روان و ساده سخن میگه.
 • مرزها برایش اهمیتی ندارند و به سادگی می تونه از مرزها عبور کرده و از سطحی به سطح دیگر بره.
 • مردان هرمسی بسیار خوش شانس اند و اتفاقات در اطرافشون همواره به صورت هماهنگ و مرتبط و در همزمانی کامل اتفاق میوفته.
 • بسیار باهوشند و سایرین هم در بسیاری از موارد و مواقع از هوش سرشار و ذهن تازه اونها متعجب می شند.
 • توانایی این را دارند که در هر زمان که فضای اطراف و جو و محیط، محکم و سرد و غیرقابل تحمل گردد، به راحتی و با شوخی و خنده، اون را راحت و گرم کردهه و جو را بشکنند.

 

اسطوره هرمس

در اسطوره های یونانی، هرمس که در میان رومیان به مرکوری(به معنی جیوه) شهرت داره، فرزند زئوس و مایا بود. در افسانه ها آمده که هرمس از بدو تولد شروع به راه رفتن کرد و با استفاده از لاک لاک پشتی که کشته بود، چنگ را ابداع کرد و آن را نواخت. موسیقی هرمس پر از شادی، عشق و شیرینیه. در غروب آفتاب گاوهای آپولو را دزدید و کباب کرد و خورد. شب هنگام به گهواره خود بازگشت و معصومانه شروع به بازی کرد.

 

کهن الگوی هرمس

کهن الگوی هرمس ویژگیهایی مثبت و منفی داره. نوآوری، ظرفیت ارتباط برقرار کردن و توانایی فکر و عمل سریع را می تونه به شکلی خلاق در راههای درست یا اشتباه استفاده کنه.

 

کسانی که این کهن الگو در اونها فعاله، در دنیای سیاست، وسایل ارتباط جمعی و تجارت احساس راحتی می کنند. اونها تاجران و ارتباط دهندگان در این جهانند و کالا، اطلاعات و فرهنگ ها را از یک مکان به مکانی دیگر منتقل می کنند.

 

پرورش هرمس

هرمس هنگام کشف های تازه و اتفاق هایی که به این کشف ها مربوط می شه، با ماست. اگر ذهن ما از قبل روی برنامه ی پیش بینی شده و غیرقابل تغییری، تمرکز کرده باشه، از کمکها و راهنمایی های این کهن الگو بی بهره خواهیم موند. به همین دلیل هنگامی که به تعطیلات میریم یا حتی وقتی روزی عادی را بدون برنامه و با حس ماجراجویی سپری می کنیم، از هرمس دعوت می کنیم تا ما را همراهی کنه. هنگامی که فرصتی برای صحبت کردن پیدا می کنیم یا می خوایم با دیگران ارتباط برقرار کنیم، هرمس در کنار ماست.

 

والدین

مهمه که چگونه پدر و مادر پسر هرمسی، به بی مسؤولیتی ها و داستاونهایی که او در لحظه می سازه واکنش نشان بدند. پدر و مادر پسر هرمسی باید به او بفهمانند که متوجه دروغ هایش می شوند و تفاوت دنیای تخیلات او را با دنیای واقعیت تشخیص می دهند. پسر هرمسی همواره تلاش می کنه که شرایط زندگی را برای مادر و خود بهبود ببخشه.

 

دوران کودکی

کهن الگوی هرمس از روز اول تولد، فعال، خلاق و حقه باز بود. در کودکان هرمسی نیز چنین ویژگیهایی به چشم می خوره. اونها زود به حرف میاند و زود راه میوفتند. این کودکان کنجکاو و دوست داشتنی اند و دوست دارند هر چیزی را تجربه کنند. اونها اسباب بازیها و هر چیز دیگری که به دستشان بیفتد را تکه تکه می کنند. از سنین خردسالی و کودکی به راحتی می تونند با غریبه ها ارتباط برقرار کنند. خرابکاری و دسیسه و اتفاقی که توسط اونها ایجاد می شه معمولاً تقصیرش به گردن دیگران میوفتد و ایشان همواره “بچه خوبه” باقی می مونند.

 

دوران بلوغ

پسران هرمسی در بلوغ و نوجوانی قوانین رایج برای رسیدن به موفقیت را زیر سوال می برند. اونها دوست دارند در زندگی به هر چه می خواند برسند، اما خیلی علاقه ندارند راه رسیدن به هر چیز را مثل بقیه طی کنند.  نوجوان هرمسی محدوده ها و مرزها را آزمایش می کنه و اگر بتونه بدون نگرانی این مرزها را زیرپا میذاره. در دوران نوجوانی و جوانی هرمسی ها ممکنه، از یک شغل به شغل دیگر یا از یک خانه به خانه ی دیگر نقل مکان کنند. ممکنه اونها به دزد یا دروغگویی حرفه ای تبدیل بشند.

 

دوران تحصیل

سالهای اولیه پیش دبستان و مدرسه برای پسر هرمسی به سهولت طی می شه. او به راحتی یاد می گیره و مدرسه را مکانی قابل رقابت و خوب می بینه، مگه اینکه از او توقع داشته باشند آهسته و آرام سر جای خود بنشینه و درس بخونه. هرمسی ها معمولا برای رسیدن به نمره خوب یا تایید دیگران درس نمی خوانند. اگر هرمسی ها در کاری موفق بشند، دلیلش علاقه ایه که به انجام اون کار به شکلی خلاقانه دارند.

 

شغل و حرفه

هرمس کهن الگوی سخنوری، دزدی، تجارت و ورزش نیز بود. دوست ندارد هیچ کاری را مطابق نظرات دیگران انجام بدند. هرمس فرمانروای تجارته. مرد هرمسی فردی فرصت طلب و تاجر و مذاکره کننده ای با استعداده. یک فروشنده یا مذاکره کننده خوب ایده های مختلف را با هم ترکیب کرده و چیزی نو بوجود میاره. او توانایی برقرای رابطه را در کمترین زمان ممکن داره و به راحتی می تونه بر روی افراد تاثیر بذاره و هر چیزی را به هر کسی بفروشه. از خرید و فروش و معامله بسیار لذت می بره، زیرا هر فردی که برای خرید به او مراجعه می کنه، برایش همچون سرزمینی ناشناخته با خصوصیات و جزئیات خاص خود و منحصر به فرده که با موفقیت در فروش به آن مشتری، او آن سرزمین را کشف کرده و کاملاً به آن آگاه می گرده.

 • تنوع شغل
 • استعداد در پیدا کردن راه‌های میان بر
 • نو آور
 • فرصت طلب
 • تاجری موفق و مذاکره کننده‌ای با استعداد
 • روانکاوی خوب
 • فروشندگانی موفق و نو آور

رابطه با مردان

هرمس فرمانرواییه با ویژگیهای دوستانه محافظ ورزشکاران، تاجران، مسافران، موسیقیدان ها و دزدانه. هرمس زمان زیادی را با مردان دیگر گذرانده. او می تونه به سادگی با مردان دیگر ارتباط برقرار کنه و با اونها دوست بشه. مرد هرمسی به سادگی انعام می ده و اگر به سودی برسه، آن را با دوستان خود تقسیم می کنه. مرد هرمسی به سادگی می تونه با مردان زیادی دوست بشه و تعداد دوستان او معمولا زیاده. دوستان مرد هرمسی دارای سلایق و علایق مختلف و متفاوتیند.

 

رابطه با زنان

برای مرد هرمسی ایجاد، برقراری و حفظ رابطه با جنس مخالف تا جایی که خودش می خواد بسیار آسان و راحته و از این کار لذت می بره. مرد جذابیه که ارتباط با جنس مخالف و ارتباط با او براش بسیار هیجان انگیز و جالب توجه و هرکدام از اونها برایش مانند هندوانه در بسته ای اند که آاون را شکافته و کشف می کنه ولی بعد به سرعت براش بی مزه و تکراری و خسته کننده می شه و می ره سراغ بعدی.

 

ازدواج

مرد هرمسی بالغ می تونه نسبت به کار یا روابط مهمش فردی متعهد باشه. مرد هرمسی اگر ازدواج کرده باشه، توقع داره همسرش در نبود او خانه و زندگی را به شکلی مناسب نگهداری کنه و همواره منتظر بازگشت او به خانه باشه. چنین مردی معمولا جزئیات کار خود را، با همسرش در میان نمیذاره و از او انتظار کمک و همفکری هم نداره. مردان هرمسی در بهترین حالت می تونه با زنانی مستقل ازدواج و زندگی کنند. زن هستیایی برای ازدواج با مرد هرمسی مناسبه.

 

فرزندان

نکته ی مثبت در پدران هرمسی اینه که خوب می دونه چگونه با فرزندانشان بازی کنند، از همراهی با اونها لذت ببرند، قوه ی تخیل خود را به کار بیندازند و درست مثل یک کودک رفتار کنند. وقتی با فرزندشون هستند هم او و هم فرزندش از وجود یکدیگر لذت می برند. پدران هرمسی این ایده را به فرزندان شون القا می کنند که زندگی مجموعه ایه از ماجراجویی هایی که باید از آن لذت برد. در کنار توجه نکردن به مرزها و بی ثباتی، ممکنه حتی پدر هرمسی در خانواده حضور نداشته باشه.

 

میانسالی

اونها در این دوره فرصت هایی برای رشد، سفر و تنوع طلبی در اختیار دارند. مردان هرمسی ممکنه بیشتر از مردان دیگر به دنیای درون بروند و در میانسالی آرام و راحت زندگی کنند. سرنوشت مرد هرمسی در میانسالی تغییر می کنه. او ممکنه از نظر احساس شکست خورده باشه، در زندان باشه یا در حال فرار کردن از نتیجه کاری باشه که انجام داده.

 

کهنسالی

اگر ویژگیهای هرمس در میانسالی او شدت داشته باشه، در سال های پایانی به ولگرد یا بی خانمانی تبدیل می شوه که از جایی به جایی سفر می کنه، درآمد بسیار کمی داره و به سختی زندگی را میگذرونه. برخلاف این گروه، مردان هرمسی که به شکل مثبت رشد کرده اند، یاد گرفته اند راهنمای مسافران باشند و اونها را در طول سفر راهنمایی می کنند. اونها به استادانی با تجربه تبدیل شده اند یا نویسندگانی مجرب هستند که دانش و شناخت خود را با دیگران سهیم می شند.