کهن الگو دیونیسوس

کهن الگو دیونیسوس

مکان شما: خانه / کهن الگو دیونیسوس

دیونیسوس (باکوس)

نماد: شادی، لذت و عشق

ویژگیهای شخصیتی

 • دیونوسوس کهن الگوییه که در آن تمایلات مردانه و زنانه هر دو وجود داره.
 • مردان دیونوسوسی خصوصیاتی دارند که در دیگر مردان وجود نداره و طرد شده است.
 • مرد دیونوسوسی دنبال سیر و سلوک عرفانیه و بیش از اندازه جذاب و فریبنده است.
 • معاشقه و رسیدن به خلسه و رها کردن زندگی روزمره از ویژگیهای اونه.
 • این افراد روح بسیار حساسی دارند و کودک الهی دارند.
 • از ذهن و کارهای مربوط به ذهن فراریند.
 • بدون چارچوب هستند، و هیچ حد و حدود و قانون و مقرراتی برای خودشون قائل نیستند .
 • دوست دارند که آزاد و رها باشند. تعهد برای این افراد بسیار دشواره و حکم قفس را داره.
 • لباس پوشیدن، مدل مو و آرایش صورت این افراد خاص خاص خودشونه و خیلی جامعه پسند نیست.
 • اغلب به مواد مخدر روی میارند و انواع و اقسام اونها را امتحان می کنند.

 

اسطوره دیونوسوس

دیونوسوس که رومیان او را بَکِس می نامیدند، ستوده ترین نماد بود. گیاه محبوبش انگور بود و تمامی طبیعت قلمرو اونه . در افسانه های یونانی، دیونوسوس پسر زئوس و زنی به نام سمیل بود.

 

کهن الگوی دیونوسوس

کهن الگوی دیونوسوس نکات بالقوه ی مثبت و منفی زیادی در خود داره. وجود او پر است از احساسات متفاوت که می تونه در روان فرد و اجتماع تناقضهایی ایجاد کنه. این کهن الگو در مردان عارف و قاتل (هر دو) وجود داره. در مردان و زنانی یافت می شه که به دنبال لحظات شاد و هوسهای ضد و نقیضند.

 

پرورش دیونوسوس

بسیاری از مردانی که از کهن الگوی دیونوسوس در وجودشون خبری نیست، از نظر هیجانی و احساسی کاملا خشک و بی روحند. از حس شادی و رضایت تهی اند. کهن الگوی دیونوسوس به لحظه ی حال توجه می کنه، نه هدفی که قراره در آینده به آن برسه. شادی، هیجان، روابط صمیمی و موسیقی مواردیه که برای کهن الگوی دیونوسوس مهم به شمار میاید. مرد دیونوسوسی کاملا در لحظه زندگی می کنه و در لحظه از زندگی اش لذت می بره.

 

والدین

این که پسر دیونوسوسی تصویری مثبت از خود داره یا نه بیشتر به نوع رفتار و واکنش های پدر و مادرش بستگی داره. در هر حال نبود تایید و حمایت پدر و مادر اتفاقیه که برای بیشتر پسران دیونوسوسی رخ می ده. او پسریه بازیگوش که در لحظه زندگی می کنه و خیلی نگران آینده نیست. بسیاری از پسران دیونوسوسی به مادرشان علاقه دارند و بیشتر به مادر شباهت دارند تا پدر. اگر فرزند دیونوسوسی انتظارات مادرش را برآورده نکنه، با مادر نیز بیگانه میشند. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می ده که کهن الگوی آتنا، کهن الگوی غالب در مادرش باشه.

 

دوران کودکی

او در کودکی به شکل دخترها بزرگ شده است. پسر دیونوسوسی اغلب در کودکی لباسهای دخترانه می پوشد و ناخودآگاه به طرف کارهایی کشیده می شه که دخترها انجام میدند، و بازی های دخترونه براش جذاب تر از بازی های پسرونه مثل تفنگ بازی و توپ بازیه. او دوست داره زندگی ای غنی از تجربیات حسی داشته باشه و از پنج حسش استفاده کنه. به رنگ ها علاقه منده و موسیقی را دوست داره. بسیار خوشخواب و متوقعه و همه را در خدمت خود می دونه.

 

دوران بلوغ

دوره بلوغ معمولا دوره ای بحرانی برای دیونوسوسی هاست. در این دوران درگیر نوسانات عاطفی زیادی می شند و همه چیز برای اونها تشدید می شه. استفاده از مواد مخدر ریسک بزرگ این دوره است. اگر پسر دیونوسوسی در خانواده و فرهنگی زندگی کنه که پیرو باورهایی خاص باشند، ممکنه حتی احساس گناه هم به مشکلات او افزوده بشه.

 

دوران تحصیل

دیونوسوسی‌ها اصولاً اهل درس خوندن نیستند، به نمرات و درس و مدرسه اهمیتی نمیدند و دلیلی برای درس خوندن و مدرک گرفتن ندارند. با این حال در درک مفاهیم فلسفی بسیار قویند. پسر دیونوسوسی به دنبال تجربه های همراه با بی بند و باری، مواد مخدر که اغلب با تحصیل و شغل تداخل پیدا می کنند، می ره.

 

شغل و حرفه

مردان دیونوسوسی اهل کار کردن نیستند و فکر می کنند هیچ کاری، لیاقت این را نداره که ایشون انجام بده، فکر می کنند همیشه باید افرادی در جامعه وجود داشته باشند که کار کنند و مقدمات و مسائل زیربنایی ایشون را آماده کنند تا ایشان زندگی راحت و بی دردسری داشته باشند و بتونند در آرامش و امنیت زندگی کنند. دوست دارند که همیشه در خانه باشند و از خانه بیرون نروند. کارهایی مثل استاد معنوی شدن و یا نواختن موسیقی برای دل خود، از نظر اونا مناسبه. مردان دیونوسوسی را می تونی در میان ستارگان موسیقی و بازیگران سینما که اعتیاد به الکل مواد مخدر دارند، پیدا کنی.

 • بی علاقه به تحصیل و رقابت.
 • اهل کارهای تیمی نیست.
 • بی علاقه به شهرت و قدرت.
 • بسیاری از آنها بیکارند.
 • شغل هنرپیشه یا خواننده.

رابطه با مردان

مرد دیونوسوسی معمولا علاقه ای به ارتباط با همجنسان خودش نداره، چون هیچ احساس مشترکی با اونها نداره. او با دوستان مردش همراه نیست. او بیشتر دوست داره شخصی عمل کنه تا این که عضوی از یک گروه یا تیم باشه و چندان هم اهل رقابت نیست. مردان دیونوسوسی می تونند با مردان هرمسی رابطه ای صمیمی برقرار کنند و همچنین رابطه ی اونها با مردان هفائستوسی هم خوبه. مردان آپولویی هم که نقطه ی مقابل دیونوسوسی ها هستند، به سوی اونها کشیده می شند.

 

رابطه با زنان

حالتهای کودکانه او باعث می شه زنان زیادی تمایل داشته باشند مراقبت از اون رو به عهده بگیرند. حساس بودن و لذت بردن از زیبایی، زنهای زیادی را به سمت او جذب می کنه. طبیعت مردان دیونوسوسی به طبیعت زنان بسیار نزدیکه به طوری که زن ها احساس نمی کنند که با یک مرد ارتباط دارند. برای برقراری ارتباط، زنان را ترجیح می دند، چون حرف اونها را بسیار بهتر می فهمند و احساس نزدیکی زیادی به ایشون می کنند و می تونند با اونها هر طور که می خواند و بدون هیچ ملاحظه ای رفتار کنند و بالا و پایین های احساسیشون را با ایشان زندگی کنند.

 

ازدواج

مرد دیونوسوسی زنی را برای ازدواج می خواد که بتونه نیازهای او را، هر آنچه که باشه، برطرف نماید و در قبال این رفع نیازها از او توقعی نداشته باشه و مزاحم فضاهای شخصی و خصوصیش نشه. توقع داره همسرش در نقش مادر برایش ظاهر بشه و سرویس و خدمات نه صرفا همسرانه، بلکه مادرانه به او بده.

 

فرزندان

مرد دیونوسوسی به خودی خود آن قدر کودکهکه نمی تونه خیلی به فرزندانش بپردازه. به قدری خودش سرویس می گیره که جایی برای سرویس گرفتن فرزندش باقی نمی مونه. او گاهی شاد و هیجان زده است و گاهی افسرده و ناامید. او به هر چه در لحظه حاضر میگوید اعتقاد داره، ولی نمی تونه بعدا برای انجام اون به او اتکا کرد. بی ثبات و غیرقابل اتکا است. پدری این چنین موجب می شه کودکان کاملا بی ثبات و بی اعتماد بار بیان.

 

میانسالی

سالهای میانی در زندگی مرد دیونوسوسی می تونه سالهایی بحرانی باشه. او ممکنه در این سالها درگیر اعتیاد به الکل و مواد مخدر و ورشکستگی کاری باشه. با تلاش و حرکت به سوی کارهایی با معنا و ایجاد تعهد در روابط، مرد دیونوسوسی می تونه به عمق و پختگی اش بیفزاید و شادی و لحظاتی خلاق را به زندگی روزمره بیاره.

 

کهنسالی

نوع گذر مرد دیونوسوسی از بحران های میانسالی سه الگو برای سال های پایانی زندگیش شکل می ده. الگوی رایج اول عبارته از ادامه ی همان مشکلات میانسالی یعنی اعتیاد به الکل مشکلات کاری و روابط. الگوی بعدی ترکیبیه از ویژگیهای دیونوسوسی و ثروت به ارث رسیده که باعث می شه مرد دیونوسوسی در سال های پایانی زندگی همان حالتهای دوران جوانی را داشته باشه. الگوی سوم که به ندرت اتفاق می افته، پختگی و بلوغ حالتهای دیونوسوسی در اوست که باعث می شه کاملا در لحظه زندگی کنه و همزمان احساساتی غنی داشته باشه.