کهن الگو آرس

کهن الگو آرس

مکان شما: خانه / کهن الگو آرس

آرس (مریخ)

نماد: فرمانروای جنگ

ویژگیهای شخصیتی

 • مرد آرسی اعتماد به نفس داره، گستاخ، فعال و احساساتیه.
 • مردان با این تیپ شخصیتی، اگه چیزی باعث عصبانیت شون بشه، فریاد می زنند و فحاشی می کنند.
 • در درگیریها سریع کتک کاری می کنند (جنگ آرس تن به تنه) و قادر نیستند که از مهارتهای کلامی برای تغییر جهت دعوا استفاده کنند.
 • این افراد دارای بدنی قوی و نیرومندند.
 • گاهی اوقات بدون آن که خودشون بفهمند، عضلاتشان منقبض و انگشتانشان مشت می شه.
 • به هیکل و اندامشان خیلی اهمیت می دند و همیشه تناسب اندام خودشون را حفظ می کنند.
 • رفیق باز، اهل مرام و معرفت و بسیار لوطی منشند.
 • عاشق هیجان و کارهای با ریسک بالا مثل موتور سواری و شیرین کاری کردن با موتور، بادی گارد بودن، آتش نشان بودن و بدلکاریند.
 • بسیار ولخرجند و ولخرجی های عجیب و غریب و نسنجیده زیاد می کنند و هر چه پول درمیارند، خرج می کنند.

 

اسطوره آرس

آرس که رومی ها او را مارس یا مریخ نام گذاری کردند، نماد جنگ بود. یونانیان در میان نمادهای المپی، به دلیل خردستیزی و واله و شیدا بودن آرس، کمترین احترام را به او میذاشتند. در بین یونانیان آرس نماد حرص کنترل ناپذیر به نبرد و خونریزی و دوستدار جنگ و نبرده، اما او در میان رومیان دارای ارج و قرب فراوانیه و از نظر شون و اهمیت، بعد از ژوپیتر (زئوس) قرار داره. برای اونا او حامی جامعه و پدر پایه گذاران روم بود.

 

کهن الگوی آرس

کهن الگوی آرس به احساسات و واکنشهای لحظه ای مربوط می شه. در این کهن الگو هیجانات و احساسات موجب رفتارهای ناگهانی می شه. فرد آرسی به هنگام خشم و عصبانیت رفتاری غریزی و آنی داره و به عواقب کارهاش فکر نمی کنه.

 

پرورش آرس

کودک آرسی که پدرش هرگز با او کشتی نگرفته و بازی نکرده ویژگیهای آرس را در وجودش سرکوب می کنه. این کودک خصوصیات در لحظه عمل کردن و قابلیت های فیزیکی اش را سرکوب می کنه. آرس سرکوب شده خود را به صورت گرفتگی عضلات، فشارخون بالا، یبوست و یا اسهال نشان می دهه.

 

والدین

از آنجایی که فرزند آرسی پرانرژیه و در کارهایش احتیاط نمی کنه، معمولا سر و کله زدن با او سخته. به همین دلیل این کودکان به پدر و مادری صبور نیاز دارند که اونها رو دوست داشته باشند. این کودکان حرف های پدر و مادر را به سادگی فراموش می کنند و به این دلیل تنبیه می شند. این نوع پدر و مادرها رفتارهای فرزندان آرسی را نافرمانی می دونند.

 

دوران کودکی

کودکان آرسی بسیار پرانرژی و خستگی ناپذیرند. کودک آرسی خندیدن از ته دل و بازی های فیزیکی را دوست داره و اگر در این میان آسیبی ببینه، واکنش او به این آسیب نیز از ته دل خواهد بود. معمولا چنین کودکی نسبت به کودکان دیگر بیشتر زخمی می شه. آرسی ها از کودکی اهل زد و خورد و دعوا با همسالان خودند. وقتی در یک زد و خورد شرکت دارند احساس غرور می کنند و از وسط دعوا بودن، لذت می برند.

 

دوران بلوغ

در دوره بلوغ ترشح هورمونهای مردانه ویژگیهایی مثل تصمیمات لحظه ای، خشم، هیجانات و شور جنسی را چند برابر می کنه. او بدون تفکر عمل می کنه و احساساتش رو به همه نشان می ده، دوستانش در این دوره بسیار مهم و تاثیرگذارند. ممکنه به دنبال فوتبال و بسکتبال و به طور کلی ورزشهای پرتعرق و رقابتی بره یا ممکنه این انرژی را در فعالیت های پر هیجان مثل اتومبیل رانی، کوهنوردی و یا سایر فعالیت های هیجان انگیز تخلیه کنه. همچنین ممکنه به گروه های بزهکار بپیونده.

 

دوران تحصیل

پسر آرسی زیاد اهل درس نیست، بیشتر در عرصه ورزش و ارتش فعالیت داره. دبیرستان یا دانشگاه می تونه باعث موفقیت یا شکست زودرس نوجوان آرسی بشه. در مدرسه بچه ها او را سپر بلای خود می کنند و اگر این الگو تثبیت بشه، در بزرگی هم تداوم پیدا می کنه. احتمالا جوان آرسی با نیمه تمام رها کردن تحصیلات، موسیقی یا ورزش، شانسهای زیادی را از خود دریغ میکنه. ممکنه با ترک تحصیل وارد دسته های خلافکار بشه.

 

شغل و حرفه

مردان آرسی کارهای بدنی و مسؤولیتهایی را دوست دارند که در ضمن انجام اونها، فعالیتهای عضلانی و ماهیچه ای داشته باشند، حتی کارهایی که متضمن کمی خطر کردن باشه. مشاغلی که در اونها ریسک وجود داره، مورد علاقه اونهاست. اونها حوصله کارهای تئوری و برنامه ریزی و دنبال کردن اهداف طولانی مدت را ندارند. مرد آرسی از کار کردن با مردان دیگه لذت می بره و نسبت به سایرین وفاداری برادرگونه داره. آرسی ها درآمد خوبی دارند، اما اهل پس انداز نیستند و به سرعت و به راحتی درآمدشون را خرج می کنند.

 • پیوستن به ارتش
 • ورزشکار حرفه‌ای
 • بی علاقه به برنامه ریزی
 • همیشه به دنبال درگیری‌های فیزیکی
 • زیر پا گذاشتن قوانین
 • نداشتن حس آینده نگری

 

رابطه با مردان

مرد آرسی دوست داره زمان زیادی را با دوستان مرد خود بگذرونه، بازی و ورزش کنه یا دسته جمعی به تماشای مسابقات ورزشی مشغول بشند. اصلا به صحبت های عمیق فلسفی علاقه ای نداره. موضوع های مورد علاقه ی او زنان و ورزش هستند.

 

رابطه با زنان

در داستانهای اسطوره ای، آرس و آفرودیت عاشق و معشوق یکدیگر بودند. الگوی آفرودیت مناسب ترین الگو برای رابطه با مرد آرسیه. هر دو طبیعتی حسی و پر شور دارند. هر دو در لحظه، اینجا و اکنون زندگی می کنند. اونها به خوبی همدیگه رو درک می کنند و نسبت به هم بردبارند. زنان آتنایی و هرایی، یعنی زنانی که در مردان به دنبال ثروت، قدرت و شهرتند و نیز زنانی که امنیت و ثبات می خواند، نمی تونند همسرانی مناسب برای مردان آرسی باشند. این زنان به سرعت از اونها فاصله می گیرند.

 

ازدواج

مرد آرسی هرگز برای ازدواج برنامه ریزی نمی کنه و در عین حال از ازدواج فرار هم نمی کنه. او به پیامدهای دراز مدت ازدواج فکر نمی کنه. ممکنه بلافاصله پس از تمام کردن دبیرستان ازدواج کنه و بلافاصله پس از ازدواج، صاحب فرزند بشه. مرد آرسی که در سنین کم ازدواج می کنه ممکنه بعدها جذب زنی شود که با ویژگیهای آرسی او سازگاری بیشتری داره.

 

فرزندان

معمولا به صورت اتفاقی صاحب فرزند می شند. پدر آرسی ممکنه نتونه از نظر احساسی یا حتی مالی از فرزندانش حمایت کنه و در زندگی خانوادگی حضوری پررنگ داشته باشه. ولی اگر مرد آرسی در زندگی فرزندان خود حضور داشته باشه، حضوری پررنگ داره. طبیعت در لحظه بودن او باعث می شه بتونه به خوبی به فرزندانش حس پدر داشتن را منتقل کنه. او فردیه دست و دلباز، البته اگه چیزی برای بخشیدن داشته باشه.

 

میانسالی

نوع زندگی مردان آرسی در میانسالی بستگی شدیدی به طبقه اجتماعی ای داره که در آن زندگی می کنند. در خانواده های جاه طلب برای مرد آرسی یک تراژدی به حساب میاید. مردان آرسی در این خانواده ها تحقیر می شند. مرد آرسی که در خانواده ای اهل تجارت به دنیا آمده، در میانسالی احساس خوبی درباره خود داره.

 

کهنسالی

بسیاری از مردان آرسی به سالهای پایانی زندگی نمی رسند. ممکنه آنها در سال های میانی در تصادف، درگیری یا جنگ کشته بشند. اگر کشوری که مرد آرسی در آن زندگی می کنه درگیر جنگ باشه، احتمال کشته شدن او زیاده. مردان آرسی که در خانواده های کارگری زندگی می کنند خوش شانس ترند، چون در این دوره به بازنشستگی رسیده اند و تمامی اعضای خانواده از هم مراقبت و حمایت می کنند.