کهن الگوی آپولو

کهن الگوی آپولو

مکان شما: خانه / کهن الگوی آپولو

آپولو

نماد: ساز و کمان

ویژگیهای شخصیتی

 • مردی که کهن الگوی آپولو در او بیدار شده، به راحتی در این جهان زندگی می کنه.
 • ویژگیهایی دارد که به سادگی تایید و توجه دیگران را جلب می کنه و باعث موفقیتش می شه.
 • هر چیزی که با قانون و نظم سر و کار داره به او مربوط می شه.
 • او مبیًن علاقه یونانیان به امور قابل فهم، معین و قابل سنجش و پرهیز ایشان از مسائل تخیلی، نامفهوم و بدون شکله.
 • آپولوها افرادی متعهد، مقرراتی و مبادی آداب و همیشه مرتب و منظمند.
 • به قوانین و مقررات اجتماعی احترام میذارند.
 • سخت کوشی و اراده جزء لاینفک این افراده.

 

اسطوره آپولو

آپولو فرزند زئوسه. او بعد از زئوس در مقام دوم اهمیت و رتبه در میان نمادهای یونانی قرار می گیره. او را به شکل مردی خوش سیما و جوان با موهایی بلند طلایی و بدون ریش، با هیکلی قوی ترسیم کردند. او نماد خورشید و هنر موسیقیه، به پیش گویی می پردازه و در تیراندازی با کمان مهارت داره. او قانونگذار و مجازات کننده بدکارانه.

 

کهن الگوی آپولو

آپولو شخصیتی را نمایش می ده که خواهان توضیحاتی روشنه، دوست داره در مهارت های مختلف به استادی برسه، نظم و هماهنگی براش ارزش داره و ترجیح می ده به سطح توجه کنه تا عمق. بیشتر دوست داره فکر کنه تا این که احساس خود را به کار بیندازه، از راه دور نظاره گر باشه تا نزدیک و ارزیابی هایی عینی داشته باشه تا درک شهودی.

 

پرورش آپولو

در فرهنگ پدر سالار، ویژگی های آپولویی از کودکی در پسران پرورش داده می شه. از دوران پیش از کودکستان از کودکان خواسته می شه که فکر کنند و پاسخ هایی منطقی بدند. برای پرورش ویژگیهای آپولویی ممکنه فرد نیاز به کمک داشته باشه تا یاد بگیره چگونه زمان، پول و وظایف خود را مدیریت کنه. در قلمرو آپولو، تحصیلات و تمرین به موفقیت منجر می شه.

 

والدین

مادران پسران آپولویی از به دنیا آوردن چنین پسری خوشحال و راضی اند، چون بعدها دستاوردهای او را به خود نسبت می دند و به این دستاوردها افتخار می کنند. پسر آپولویی به خاطر شباهت زیاد و یکی بودن با پدر مورد تایید اوست. او آینه ی تمام نمای پدر و مادر و ارزش های مورد علاقه ی اونهاست. ممکنه برای پیروز شدن فشار زیادی را تحمل کنه. نیاز به برنده شدن برای رسیدن به محبت پدر و مادر باعث می شه اضطراب و تنش نیز به مشکلات او افزوده بشه.

 

دوران کودکی

پسران آپولویی کودکی برون گرا و بسیار کنجکاوه که از دنیای اطراف لذت می بره. او دوست داره نام هر چیزی را بدونه. او در کودکستان یکی از کودکانیه که در کارهای گروهی شرکت داره. معمولا دیگران دوست دارند او بهترین دوست شون باشه. در ورزش های گروهی یا بهترینه یا یکی از بهترین هاست. به نظر می رسه که ساعتی درونی داره و می دونه چه کاری برای امروز و چه کاری برای فردا مناسبه. همیشه رک و روراسته.

 

دوران بلوغ

اگر تنش و اضطراب توان او را نگیره، به خوبی می تونه به هدف هایی که برای خود تعیین کرده برسه. معمولا وظایف نیمه اول زندگی که موفقیت در جهان بیرون و در کار برای مردان آپولویی روان و راحته. بلوغ برای پسر آپولویی زمان عصیان و نافرمانی نیست و تلاطم های عاطفی جنسی زیادی نداره و دیگران چنین نشانه‌هایی را در پسران آپولویی نمی بینند.

 

دوران تحصیل

در دوران تحصیل همیشه جزو شاگردان ممتاز بوده و همیشه مورد علاقه اولیای مدرسه و اصولاً مبصر کلاس بوده. در مدرسه معمولاً رهبر گروه و یا کاپیتان تیم اند. در سر کلاس در ردیف جلو و درست مقابل دید معلم میشینه.

 

شغل و حرفه

مرد آپولویی در دنیای کار کاملا پیشرو و موفقه. او به راحتی در کار خود به شکلی عالی عمل می کنه، به دلیل این که او فردی واقع گراست، هدف های واقعی داره و می تونه مطابق برنامه ریزی هاش گام به گام به سوی این هدف ها حرکت کنه. اونها توانایی دارند روابطی دوستانه و همزمان پر از رقابت با همکاران شون ایجاد کنند. این افراد این توانایی رو در خود می بینند که در هر زمینه ای که وارد می شند با تلاش دراز مدت در آن زمینه به استادی برسند. مشاغلی چون پزشکی، حقوق. آپولو یکی دیگر از کهن الگوهاییه که میان پزشکان رایجه. پزشکانی که آپولویی هستند در تشخیص بیماریها مهارت فوق العاده ای دارند، چون می تونند خیلی خوب روی فرضیه ها کار کنند.

 • مناسب برای نقش جانشین یا نفر دوم
 • تمرکز بر روی انجام کار
 • علاقمند به فعالیت‌های تیمی
 • مناسب برای رشته‌هایی نظیر پزشکی و حقوق
 • در سازمان‌های بزرگ به راحتی کار می‌کند
 • علاقمند به تایید مدیر و اجرای دستورات او

 

رابطه با مردان

معمولا خیلی راحت با مردان دیگر ارتباط برقرار می کنه، ولی با کسی کاملا صمیمی و نزدیک نمی‌شه. به دنبال ارتباط با مردان مسنیه که در جایگاه اقتدار قرار دارند و معمولا استاد یا مربی ای در این جایگاه دارند. اونها با بده بستان های مرسوم در روابط راحت اند، استعداد مذاکره دارند و به قول های خودشو وفا دارند. دوست دارند مورد توجه دیگران باشند. تنهایی را نمی پسندند و معمولا به اندازه ی کافی برای دیگران جا دارند.

 

رابطه با زنان

مرد آپولویی براحتی عاشق نمی شه و معتقده که برای یک رابطه توافق، تمجید و احترام کافیه معمولا جذب زنهای مستقل، بالیاقت و جذاب می شه. ممکنه زنها به سادگی او را برادر خود بدونند. کینه و انتقام جویی از ویژگیهاییه که می تونه در آپولو نهان باشه. معمولا روابط آنها با هم، چاشنی رقابتی نیز داره.

 

ازدواج

مرد آپولویی برای ازدواج مناسبه. ازدواج برای آنها مثل وارد شدن به دانشگاه و شروع کاری جدیده. عشق و علاقه، هنگام ازدواج مواردی نیست که آنها براساس آن تصمیم گیری کنند. آنها به دنبال اینند که همسری مناسب و هماهنگ با خود پیدا کنند. معمولا در متن ازدواج و طول زندگی حضور دارند، به ویژه اگر همسر اونها زنی منطقی مثل آتنا باشه. در این صورت هر دوی آنها در این ازدواج راحتند و هر یک برنامه و هدف های دیگری را درک می کنه.

 

فرزندان

آپولو مردها معمولاً یا پدران خوبیند یا پدرانی خنثی. استانداردهای منصفانه میذارند و به بچه ها پند و اندرز میدند. فاصله عاطفی با فرزندان، بزرگ ترین مشکل اونهاست. آنها هرگز فرزندان خود را نوازش نمی کنند. و متوجه عواطف پنهان بچه ها نمیشند، در واقع رابطه این افراد با فرزندانشون نیز رابطه ای عاطفی نیست بلکه رابطه ایه در چارچوبها و استانداردهای تعریف شده.

 

میانسالی

سالهای میانی زندگی مردان آپولویی با بحران همراهه. اونها از نظر احساسی با خانواده ی خود فاصله دارند. معمولا در این دوره افسردگی به سراغ اونها میاید. مرد آپولویی ممکنه در این دوره احساس کنه که به عنوان یک پدر، شکست خورده. اونها در دوران میانسالی به خاطر برآورده کردن توقعات خانواده و فرهنگ حاکم از لحاظ روانی بهای گزافی میدند، اونها زندگی های نکرده بسیاری دارند که باعث می شه در این دوران جنبه سرکوب شده شون قد علم می کنه.

 

کهنسالی

مرد آپولویی با دوراندیشی و آینده نگری خود در دوران بازنشستگی وضع اقتصادی خوبی داره. اگه او اهل تجارت بوده باشه، حقوق بازنشستگی او با سرمایه گذاری هایی که کرده افزایش پیدا میکنه و اگه کارمند باشه، تا زمان بازنشستگی حتما صاحبخونه می شه.