کهن الگو هفایستون

کهن الگو هفایستون

مکان شما: خانه / کهن الگو هفایستون

هفائستوس (ولکان)

نماد: صنعت و کار با فلزات

ویژگیهای شخصیتی

 • وجود این کهن الگو در انسان بیانگر نیاز عمیق او برای خلق چیزهای زیبا و قابل استفاده است.
 • مردان هفائستوسی افرادیند که تمدن از کار و عرق جبین اونها رشد کرده.
 • اونها نشان دهنده خلاقیت بی پایان و منبع عرضه بیشترین نبوغ در جهانند.
 • کار سخت و زیاد، گرفتاری در اندوه، سوختن در کینه ها، کار خلاق، نبوغ و نوآوری.
 • آمادگی برای رویاویی با ظلم و رهبران ظالم، بیزاری از جنگ، علاقه به صلح و آرامش و طرفداری از اصول انسانی.
 • مردان هفائستوسی به شدت درون گرا و عاطفی اند. برای اونها سخته که احساساتشون را مستقیماً بیان کنند.
 • این افراد بسیار یکدنده و لجبازند و هیچگاه تسلیم هیچ کس و هیچ چیز نشده و در این زمینه حقیقتا بی رقیب اند.
 • معمولا در درونشان احساس رنجش و درد درونی دارند و از صحبت کردن در مورد اونها عاجزند.
 • در هر چه که تولید می کنه، عظمت و جادویی وجود داره. او در کارگاهش عالی و بی همتاست.
 • در جمع خودشون را مسخره می کنند و به این ترتیب جلوی مسخره شده خود توسط دیگران را می گیرند.

 

اسطوره هفائستوس

هفائستوس نماد کوره آهنگری و فلزکار المپ و نماد آتش زیر زمینیه. رومیان او را ولکان می نامند.

 

کهن الگوی هفائستوس

ویژگیهای هفائستوس در جوامعی که به قدرت، منطق و همرنگ دیگران بودن اهمیت داده می شه، مطرود به حساب میاد. احساسات عاشقانه، غرایز، ویژگیهای زمینی و مواردی از این دست در مردان و زنان، همگی از کهن الگوی هفائستوس بر می خیزه. این الگوی زندگی به کهن الگوی خلاقیت و کار مربوط می شه. هنگامی که این کهن الگو بیدار می شه، زیبایی خود را در کارهای دستی نشون می ده و اونچه را که در عمق درون احساس می کنه، در دنیای بیرون خلق می کنه و به آن شکل می ده.

 

پرورش هفائستوس

دوری از جمع، در تنهایی کار کردن، استفاده از دستها و قوه خلاقیت از ویژگیهای هفائستوسه. درون گرایی هفائستوس برای کودکان برون گرا که وابسته به دیگران اند، مهمه. پدر و مادر می تونند ویژگیهای هفائستوس را با دوره های سکوت در این نوع کودکان پرورش بدند. کار کردن با اسباب بازی های خانه سازی و ساختن چیزهایی با گل می تونه شروع به کار گرفتن تجسم برای کار با دست باشه.

 

والدین

پسر هفائستوسی کمتر از سایر فرزندان مورد علاقه پدر و مادره، چون بیش از دیگران جدی، احساساتی و درون گراست. معمولا به دلیل موفق نبودن و نداشتن آرزوهای بزرگ از او انتقاد می شه و دائما او را با دیگر فرزندان مقایسه می کنند. در موقعیتی ایده آل برای رشد، فرزند هفائستوسی از این خوشحاله که پدر و مادر، او را به خاطر نوع ذهنیت و کاری درستی که انجام می ده مورد تحسین قرار میدند. اونها به او ارزش می دند و او را تشویق می کنند تا رشد کنه و به او کمک می کنند در معاشرت با دیگران راحت تر باشه و در عین حال به درون گرایی اش نیز احترام میذارند.

 

دوران کودکی

کودک هفائستوسی برای مادرش چالش هایی سخت داره، چون انرژی زیادی در درون داره و فوق العاده حساسه. او سکوتی داره که آتشفشانی در زیر آن نهفته و می تونه هر لحظه با درد و خشم منفجر بشه. به سادگی می تونه ذهن چنین کودکی را از آنچه در اطرافش رخ می ده، منحرف کرد. در مقایسه با دیگر کودکان او شخصیتی سنگین داره. او ذهنی داره که در اختیار خود اوست و به سادگی در کاری که به آن مشغول شده، غرق می شه.

 

دوران بلوغ

اگر نوجوان هفائستوسی آن قدر خوش شانس باشه که بتونه خلاقیت خود را نشون بده و این توانایی را در وجودش تقویت کنه، جوانی و شروع بزرگسالی برای او دوره ای دوست داشتنی خواهد بود. او با نشان دادن کارهایش، خود را به شکلی کامل ابراز می کنه و می تونه دوستان و همراهانی داشته باشه. اگر او در کودکی طرد شده باشه، در نوجوانی دچار خشم و افسردگی میشه و به دنبال انتقام گرفتنه. جوان هفائستوسی با برخوردهای فیزیکی انتقام نمی گیره، بلکه نقشه هایی می کشه تا افرادی که او را تحقیر کرده اند، تحقیر کنه یا به شکل هنرمندی ولگرد در میاد و عضو گروهی بزهکار می شه.

 

دوران تحصیل

کودک هفائستوسی در محیط مدرسه معمولا تنهاست. شخصیت او طوری نیست که به کانون فعالیتها تبدیل بشه. او بیشتر به دستگاهها و ماشین آلات علاقمنده تا افراد. او در اونچه علاقه داره غرق شده و معلم یا مادرش برای جلب توجه او باید او را از علاقه مندی هایش دور کنند.

 

شغل و حرفه

هفائستوس تنها کهن الگوییه که کار می کنه. محل کار او می تونه کارگاه، استودیو یا آزمایشگاهش باشه. هیچ مردی به اندازه ی مرد هفائستوسی در کار غرق نمی شه. برخی از اونها جراحانی خبره هستند که هرگز از کار خسته نمی شند. مرد یا زن هفائستوسی هنرمندیه که با دستهایش کارهای ظریفی انجام می ده. نقاش ها، معمارها و مجسمه سازها نمونه هایی روشن از افراد هفائستوسی اند. اونها نیز به سادگی غرق کارشون می و گذشت زمان را نمی فهمند. کار برای هفائستوسی ها بسیار بیشتر از “شغلی برای درآمدزایی” اهمیت داره.

 • توانایی انجام کار طولانی
 • از روی کارهایش شناخته می‌شود.
 • علاقمند به صنعت و هنر
 • بی علاقه به رقابت و سود مالی

 

رابطه با مردان

مرد هفائستوسی خیلی اهل روابط برادرانه با مردان دیگر نیست. مردان سطحی و برون گرا معمولا مورد علاقه او نیستند، چرا که تفاوتهای زیادی با اونها داره. اگر ویژگیهای دیگری مثل ویژگیهای آپولویی یا هرمسی در مرد هفائستوسی وجود داشته باشه، روابط اجتماعی با مردان دیگر برای او ساده تره.

 

رابطه با زنان

زنان برای مرد هفائستوسی مهم اند. زنان قدرت دارند به او انگیزه زندگی بدند یا او را نابود کنند. ممکنه مرد هفائستوسی به زنی نیاز داشته باشه تا منبع الهام بخش او باشه، مهارتهای اجتماعی اش را بهبود ببخشه و کارهای او را به دنیا معرفی کنه. شخصیتهای مهم در زندگی مردان هفائستوسی، زنان اند. هوش، جرات، جسارت و زیبایی زنان برای اونها مهمه. در صورتی که زن مورد علاقه اش را پیدا کنه، رابطه ای عمیق با او برقرار می کنه، چون زن های زیادی در زندگی او وجود ندارن. او می تونه ساعتهای متمادی از تصویر و ذهنیت او لذت ببره.

 

ازدواج

برای مرد هفائستوسی ازدواج مساله ای مهم و در عین حال مشکل سازه. رضایت او از زندگی بیرونی و دنیای درونی اش به این بستگی داره که با چه کسی ازدواج می کنه و این که ازدواجش در چه مسیری حرکت می کنه. همسرش همه زندگیشه و او را می پرسته و تنها موجود در جهان هستیه که برای او وجود داره. او می تونه ساعتها و روزها و مدتهای مدیدی را با او بگذرونه و حتی فقط به تماشای او بپردازه یا در فکر او به سر ببره.

 

سه نوع ازدواج در میان مردان هفائستوسی است:

هفائستوس و آفرودیت: ازدواج آن دو اتحاد میان کار و عشق و زیباییه. مرد هفائستوس می تونه از ازدواج تجربه ای درونی داشته باشه، در حالی که زن آفرودیتی چنین قابلیتی نداره. اگر زن آفرودیتی نتونه انرژی خود را در کار متمرکز کنه و از آن بهره ببره یا کهن الگوی هرا را در وجودش زنده نکنه، می تونه به سادگی همسر هفائستوسی اش را ترک کنه.

هفائستوس و آتنا: آتنا شفاف ترین ذهن را در میان دیگران داره. آتنایی ها حسودی نمی کنند و برای مردان هفائستوسی در عین حال که جذاب و جالب هستند، اسرارآمیز هم به نظر می رسند. اتحاد کار خلاقانه و هوش باعث می شه مرد بدونه چگونه کار خود را به دنیا عرضه کنه.

هفائستوس و پرسفون: هنگامی که هفائستوس با زنی جوان ازدواج می کنه که خصوصیات پرسفون را داره، یعنی فرمانبرداره، ممکنه به سادگی او را به خدمتکاری تبدیل کنه که کارهایش را انجام بده. ویژگی فرمانبری در شخصیت پرسفون به شکل آگاه و ناخودآگاه او را برای چنین نقشی کاملا آماده کرده.

 

فرزندان

بسیاری از مردان هفائستوسی ترجیح می دند فرزندی نداشته باشند، به ویژه اگر دوران کودکی شادی را تجربه نکرده باشند. برای مرد هفائستوسی ارتباط برقرار کردن با فرزند سخته. حرف هایی که پدر هفائستوسی می زنه همیشه در لفافه و به شکل متلکه و فرزندان او ترجیح می دند خیلی دور و برش آفتابی نشند. فرزندان پدر هفائستوسی از او به خاطر اقتدارطلبی و کم حرف بودن ایراد می گیرند.

 

میانسالی

مرد هفائستوسی اهل رقابت منطقی و برون گرا نیست و از چالشهای زندگی لذت نمی بره. اگر مرد هفائستوسی بتونه در زندگی کاری و خانوادگی موفق باشه، نیمه دوم زندگی براش شادتر از نیمه اول میشه. در این حالت او نسبت به نیمه اول برونگراتر میشه. مرد هفائستوسی عصبانی و افسرده که سعی می کنه به دیگران دستور بده یا از دیگران کناره می گیره، در نیمه دوم زندگی غمگین تر خواهد بود.

 

کهنسالی

در سالهای پایانی زندگی، احتمال زیادی وجود داره که مرد هفائستوسی از خلاقیتش و کارهایی که انجام داده احساس رضایت کنه. با این حال همچنان از نظر مهارتهای اجتماعی ناتوان و منزوی باقی می مونه. ممکنه پیرمردی باشه که با لذت در کارگاه خود کار می کنه و رضایت درونی داره و یا پیرمردی گوشه نشین و منزوی که سایرین او را طرد کرده اند.