محتوای تکراری (duplicate content) چه معنایی داره؟

محتوای تکراری (duplicate content) چه معنایی داره؟

محتوای تکراری محتواییه که در چندین مکان از سایت شما و یا حتی خارج از سایت شما موجوده که معمولا URL  و یا دامنه متفاوت داره.

این موضوع اغلب به طور اتفاقی و یا به دلیل پیاده‌سازی‌های زیرساخت فنی اتفاق می‌افته. برای مثال سایت شما می‌تونه در هر دو حالت به همراه www و بدون www، یا در هر دو حالت HTTP و HTTPS  به طور همزمان، در دسترس باشه!

با ما همراه باشید….

محتوای تکراری (duplicate content) چه معنایی داره؟

محتوای تکراری چیست؟                                                                         

Duplicate content و Copied content و Thin content

غولی به نام Duplicate Content

استفاده از ریدایرکت ۳۰۱

ثابت قدم باشید

استفاده از دامنه‌های سطح بالا

در لینک‌دهی مراقب باشید

استفاده از Search Console

چرا گوگل سایتم رو در صفحه اول نشون نمی‌ده؟

کم حجم کردن محتوای تکراری

اجتناب از انتشار مقاله کم حجم و بی‌کیفیت

از سیستم مدیریت محتوای (CMS) خود به درک درستی برسید.

تشابه محتوایی را کاهش بدید.

استفاده از rel=canonical

محتوای تکراری را در سایت خود مسدود نکنید

تمرکز بر محتوای بکر، نو و معتبر

محتوای تکراری همه جا هست، بدونید برای هر کدوم چه اقدامی انجام بدید.

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری محتواییه که در چندین مکان از سایت شما و یا حتی خارج از سایت شما موجوده که معمولا URL  و یا دامنه متفاوت داره. این موضوع اغلب به طور اتفاقی و یا به دلیل پیاده‌سازی‌های زیرساخت فنی اتفاق می‌افته. برای مثال سایت شما می‌تونه در هر دو حالت به همراه www و بدون www، یا در هر دو حالت HTTP و HTTPS  به طور همزمان، در دسترس باشه! یا شاید CMS شما از پارامترهای URL دینامیکی بیش از حد استفاده کنه که باعث گیج شدن موتورهای جستجو می‌شه. حتی صفحات AMP شما در صورتی که به طور صحیح لینک داده نشوند ممکنه به عنوان محتوای تکراری شمرده بشند.

گوگل در تعریف خود از محتوای تکراری اشاره می‌کنه که:

محتوای تکراری به طور کلی به قطعه محتوایی که درون یا بین دامنه‌هاست اشاره داره که کاملا با یک محتوای دیگه مطابقت دارند و یا به طور قابل توجهی مشابه اند که در اغلب موارد این اتفاق برای فریب موتورهای جستجوگر نمیباشد. اگه شما محتوایی را سایش دهید، کپی کنید و یا چرخشی در آن بوجود بیارید، در هر حالت گوگل این محتوای کپی شده را فراخوانی می‌کنه. در این حالت شما به عنوان فریبنده موتورهای جستجو برای رسیدن به رتبه بندی بالاتر در خطرید.

باید گفت که محتوای شما تکراری محسوب نمیشه مگه آنکه گوگل تشخیص بده که قصد فریب و یا دستکاری در رتبه‌بندی نتایج موتور جستجو را داشته‌اید. اگه سایت شما از نتایج جستجو حذف شده، برای مطلع شدن از شرایط به دستورالعمل‌های Webmaster سایت خود سر بزنید. زمانی که تغییرات خواسته شده را انجام دادید، سایت خود را برای بازبینی سابمیت کنید.

 Duplicate content و Copied content و Thin content

موضوع محتوای تکراری ذهن بسیاری از مردم را مغشوش می‌کنه. برای گوگل، بسیاری از محتواهای تکراری دارای مبدأ فنیه، اما به محتوای آن نیز نگاه می‌کنه. “من دو تا URL برای یک مقاله دارم، کدوم رو باید انتخاب کنم؟” “من از این قطعه متن در چندین جای دیگه استفاده کردم، آیا این بده؟” اغلب ممکنه این سوال‌ها پرسیده بشه در حالی که اکثر افراد عادی احتمالا به آن قسمت از سایت که دارای محتوای مشابه موارد دیگه سایته، توجه می‌کنند. این اتفاق همان محتوای تکراریه، اما برای تعیین رتبه بندی، موتورهای جستجو بین محتوای تکراری، محتوای کپی شده و محتوای بی‌کیفیت تفاوت قائل می‌شه.

محتوای تکراری شما ممکنه به عنوان محتوای کپی شده دسته بندی بشه در صورتیکه یک متن موجود را با تغییرات جزئی در سایت خود دوباره استفاده می‌کنید. مهم نیست که شما آن متن را کمی چرخش داده و یا چند کلمه کلیدی در آن قرار می‌دید، به طور کلی این رفتار برای موتورهای جستجو قابل قبول نیست. اگه محتوای چند صفحه سبک (صفحاتی که محتوای کم و یا بی‌کیفیتی دارند) را به هم بیافزایید، در قلمرو خطر قرار می‌گیره. کیفیت سایت یک مسئله مهمه و این تاکتیک‌ها می‌تونه آسیب جدی به سایت شما وارد کنه. پاندا را به خاطر بیارید؟

غولی به نام Duplicate Content

گرچه بیشتر اوقات از محتوای تکراری با عنوان خطری بسیار جدی و غیرقابل بخشش صحبت می‌کنند اما با رعایت نکاتی می‌تونید مطمئن شوید که با محتوای تکراری نیز در نتایج گوگل ظاهر می‌شید:

استفاده از ریدایرکت ۳۰۱

اگه در سایت خود تغییرات ساختاری بوجود آورده‌اید در فایل .htaccess خود ، از ریدایرکت ۳۰۱ (“RedirectPermanent”)  استفاده کنید تا بتونید کاربران و Googlebot و سایر اسپایدرها را به صورت هوشمندانه هدایت کنید.

ثابت قدم باشید

لینک دهی داخلی را به صورت ثابت و یکدست انجام بدید. به طور مثال همزمان لینک دهی نکنید به: /http://www. ojshid.com/page و https://www.ojshid.com/page و http://www. ojshid.com/page/index.htm

استفاده از دامنه‌های سطح بالا

برای اینکه کمک کنید تا مناسب‌ترین نسخه از یک محتوا بکار گرفته بشه از دامنه‌هایی که در سطوح بالاتر دامنه به محتوایی در کشور خاصی اشاره داره، استفاده کنید. برای مثال احتمال اینکه http://www. ojshid.de نشانگر این باشه که حاوی مطالب متمرکز بر کشور آلمانه، بیشتر از http://www. ojshid.com/de و یا http://de. ojshid.com .

در لینک‌دهی مراقب باشید

اگه محتوای خود را به سایت‌های دیگه لینک می‌دید. گوگل همیشه نسخه‌ای را که فکر می‌کنه برای کاربر مناسب‌تره در نتایج نشان می‌ده که امکان داره از نظر شما ترجیح داده نشه. اما بهرحال بک لینک به صفحاتی که در محتوای خود از آن بهره بردید مفیده. همچنین می‌تونید از کسانی که از مطالب شما استفاده کرده‌اند درخواست کنید. تا از  noindex meta tag  استفاده کنند تا از ایندکس شدن این نسخه از محتوا در موتورهای جستجو جلوگیری کنید.

استفاده از Search Console

با استفاده از Search Console نشان بدید که ترجیح می‌دید چگونه سایت شما ایندکس بشه. شما می‌تونید تعیین کنید که دامنه موردنظر شما چیه؟ به طور مثال http://www. ojshid.com  یا  http:// ojshid.com

چرا گوگل سایتم رو در صفحه اول نشون نمی‌ده؟

بهینه سازی و سئو رو برای سایتت شروع کن.

سئو در اصفهان

کم حجم کردن محتوای تکراری

به جای اینکه از ابتدا تا انتهای مطالب را عینا در مقاله خود بیارید. توضیح کوتاهی در مورد آن بدید و سپس برای جزئیات بیشتر به نسخه اصلی لینک دهی کنید. همچنین می‌تونید از ابزار Parameter Handling برای مشخص کردن نحوه پردازش پارامترهای URL استفاده کنید.

اجتناب از انتشار مقاله کم حجم و بی‌کیفیت

کاربران دوست ندارند صفحات خالی را ببینند پس از انتشار صفحاتی که محتوایی برای آن‌ها ندارید اجتناب کنید. اگه چنین صفحاتی ایجاد می‌کنید از noindex meta tag استفاده کنید.

از سیستم مدیریت محتوای (CMS) خود به درک درستی برسید.

اطمینان حاصل کنید که با نحوه کارکرد نمایش محتوا در وبسایت خود آشنایی کامل دارید.

تشابه محتوایی را کاهش بدید.

اگه صفحات مشابه زیادی دارید سعی کنید محتوای هرکدام را بسط بدید و یا آن‌ها را با هم ادغام کنید. به هم آمیختن چند پست مشابه در یک پست می‌تونه نتایج بسیار بهتری در رتبه بندی و مقابله با محتوای تکراری داشته باشه.

گوگل در مبحث محتوای تکراری نیز اشاره می‌کنه که:

محتوای مشابه را کم کنید. اگه صفحات زیادی دارید که مشابه هستند، می‌تونید هرکدام را گسترش و بسط دهید و یا آن‌ها را یکی کنید. مثلا اگه شما سایتی در مورد سفر دارید و درمورد دو شهر دو صفحه مختلف دارید اما این صفحات اطلاعات مشابهی دارند، شما می‌تونید آن‌ها را ادغام کنید و یا هر صفحه را با محتوای منحصر به فرد در مورد هر شهر بسط بدید.

استفاده از rel=canonical

یکی از موارد مهم در جعبه ابزار شما برای مبارزه با محتوای تکراری استفاده از rel=canonical. شما می‌تونید از این قطعه کد را برای تعیین URL اصلی یک محتوا استفاده کنید، چیزی که ما آن را URL کنونیکال میگیم. در این قسمت یک راهنمای عالی برای استفاده از URL کنونیکال برای شما داریم.

محتوای تکراری را در سایت خود مسدود نکنید

گوگل در کشف و دستکاری محتوا بسیار مستعده. موتور جستجو برای کشف اکثریت محتواهای تکراری به اندازه کافی هوشمنده و در صورت وجود چندین نسخه از یک صفحه، بهترین آن‌ها را پیدا میکنه که در اکثر موارد این صفحه همان صفحه اصلیه. با این وجود، دسترسی کامل به این URL ها لازمه. اگه Googlebot را در robots.txt خود از کراول این نشانی‌های اینترنتی بلاک کنید، او در ادامه نمی‌تونه این مدل کارها را متوجه بشه و شما این ریسک را به جان خریدید تا گوگل این صفحات را به عنوان نمونه‌های جداگانه در نظر بگیره.

تمرکز بر محتوای بکر، نو و معتبر

یکی دیگه از مهمات شما در جنگ با محتوای تکراری و کپی شده، مهارت نویسندگی شماست. گوگل بر روی کیفیت تمرکز داره تا با جستجوی بهترین قطعه محتوا، مناسب‌ترین آن‌ها را برای کاربران خود انتخاب کنه. فقط توجه داشته باشید که در این مسیر هدف شما نباید صرفا یک جهش آنی باشه بلکه باید برای یک impression ماندگار تلاش کنید. مراقب کیفیت و حجم بسیار کم محتوا باشید.

محتوای تکراری همه جا هست، بدونید برای هر کدوم چه اقدامی انجام بدید.

یکی از متخصصان سابق گوگل اظهار داشت که ۲۰ تا ۳۰ درصد محتوای گوگل شامل محتوای تکراریه. با اینکه در حال حاضر در مورد این آمار مطمئن نیستیم، اما هنوز مسئله محتوای تکراری در هر سایت ادامه داره. این خبر بدی نیست بلکه باید در مقابل آن استراتژی ماندگار سئو سایت در اصفهان را در پیش بگیره و همواره سعی کنید محتوای تکراری و بی‌کیفیت تولید نکنید.

در آخر اینکه باید توجه کنید که اگه گوگل صفحات شما را به عنوان محتوای تکراری بشناسه باعث پنهان شدن صفحه شما در نتایج جستجو می‌شه و با کاهش رتبه شما در صفحات گوگل و یا حذف صفحات ایندکس شده، بازدید شما به شدت کاهش پیدا میکنه. پس به جای اینکه زحمات خود را هدر بدید، با رعایت نکات گفته شده به بازدهی و افزایش اعتبار سایت خود کمک کنید.

بعد از خوندن این مقاله باید موارد زیر کامل واستون جا افتاده باشه:

معنای محتوای تکراری

توضیحاتی در مورد DUPLICATE CONTENT، COPIED CONTENT، THIN CONTENT

از دامنه های سطح بالا استفاده کنید.

مراقب لینک دهی ها باشید.

از SEARCH CONSOLE استفاده کنید.

دلیل اینکه چرا سایت ما در صفحه اول گوگل نمایش داده نمیشود.

حجم محتوای تکراری را کم کنید.

از مقاله های بی کیفیت و کم حجم دوری کنید و آنها را منتشر نکنید.

از انتشارا محتواهایی با تشابه زیاد پرهیز کنید.

محتواهای تکراری را در سایت خودتون مسدود نکنید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *